Po(d)gląd na świat. Między Barbórkami praca „na grubie”

Czytaj dalej
Wlodzimierz Jurasz

Po(d)gląd na świat. Między Barbórkami praca „na grubie”

Wlodzimierz Jurasz

Tę robotę można potraktować jako uzależnienie. Tak o pracy „na grubie” wypowiada się jeden z górników, bohaterów serialu dokumentalnego „Górnicy PL”, którego emisja rozpoczęła się przed paroma dniami na kanale Discovery Channel.

O kopalniach w sumie wiemy niewiele, ot, tyle ile zobaczyliśmy podczas wycieczki do kopalni soli w Wieliczce. O górnikach przeciętny Polak słyszy tylko, gdy walczą o podwyżki płac lub deputaty - niechęć; przy okazji Barbórki i wypłacanych wtedy okolicznościowych nagród - zazdrość (połączona niekiedy ze śmiechem - do dziś pamiętam groteskowy obraz byłej minister, obecnie unijnej komisarki Elżbiety Bieńkowskiej, przebranej w górniczy mundur galowy i kiwającej się z kuflem piwa w ręce w rytm górniczych przyśpiewek); oraz oczywiście po wypadkach - współczucie. A ten serial pokazuje to, co dzieje się między tymi punktami zwrotnymi.

Nie bez kozery padają w tym filmie określenia „zapraszamy do piekła” czy (to o podejmujących pracę na dole) „najtwardsi z twardych”. Serial realizowany jak rasowy thriller (co podkreśla budująca napięcie muzyka) skupia się na czyhających zewsząd kopalnianych zagrożeniach (nawet realizująca film ekipa musi co i rusz wyłączać sprzęt ze względu na pojawiający się, grożący wybuchem metan). Pokazuje również górnicze rytuały, na czele z wszechobecnym powitaniem „Szczęść Boże”, poza środowiskiem górniczym coraz rzadszym, a będącym formą permanentnej modlitwy o bezpieczeństwo (co zapewne wkurza lewaków, wyśmiewających na przykład znak krzyża czyniony przed skokiem przez naszych narciarzy).

Film niewątpliwie przybliża i ociepla wizerunek górników, dla wielu publicystów o liberalnych poglądach na gospodarkę będących standardowymi chłopcami do bicia. Aż więc dziw, że „Górników PL” zrealizowała prywatna zachodnia stacja telewizyjna, a nie TVP wspierająca rząd bardzo się z górnikami liczący (jak podają realizatorzy, w polskim górnictwie pracuje 140 tys. osób). Ciekawe, czy emisja tego serialu wpłynie w jakiś sposób na postrzeganie przez ogół tej grupy zawodowej…

Wlodzimierz Jurasz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.