Grzegorz Skowron

Podczas ŚDM nie załatwimy wielu nawet ważnych spraw

Część przychodni będzie zamknięta, ale liczyć możemy na nocną i świąteczną opiekę medyczną Fot. fot. Anna Kaczmarz Część przychodni będzie zamknięta, ale liczyć możemy na nocną i świąteczną opiekę medyczną
Grzegorz Skowron

Światowe Dni Młodzieży. Szpitale przekładają operacje i pacjentów wysyłają do domów. Uczelnie apelują do kandydatów na studia, by wszystkie dokumenty złożyli do piątku. A swoje zakłady zamkną nawet fryzjerzy.

Jeśli ktoś ma do załatwienia sprawę w urzędzie, chce dopełnić wszystkich formalności związanych z rekrutacją na studia albo tylko planuje wizytę u fryzjera, lepiej, by zrobił to jeszcze w tym tygodniu. W przyszłym, kiedy w Krakowie odbywać się będą Światowe Dni Młodzieży, załatwienie wielu spraw będzie niemożliwe.

W wakacje wiele osób stara się o paszport. Rzecznik wojewody małopolskiego Krzysztof Marcinkiewicz zapewnia, że będzie nawet łatwiej złożyć wniosek o ten dokument. - Otwieramy dodatkowe stanowiska, urzędnicy będą pracować dłużej - podkreśla. Tyle tylko, że zwiększona obsada w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ma służyć także zagranicznym pielgrzymom.

Krakowskie uczelnie apelują do kandydatów na studia, by wszystkie formalności załatwili jeszcze w tym tygodniu. Większość szkół wyższych zamknie dziekanaty na czas ŚDM, niektóre będą jedynie przyjmować korespondencję elektroniczną.


Autor: Joanna Urbaniec

Z utrudnieniami w czasie Światowych Dni Młodzieży muszą się liczyć również pacjenci. - Mam problemy z barkiem, zgłosiłam się do dwóch poradni ortopedycznych i w obu usłyszałam, że na ten tydzień żadne wizyty nie są umawiane, bo lekarze mają być gotowi na przyjęcie pielgrzymów - opowiada Magdalena, jedna z naszych Czytelniczek.

Zdecydowana większość małopolskich szpitali, mając na uwadze ŚDM, zabiegi planowała w taki sposób, by nie wypadały one w czasie ostatniego tygodnia lipca. Żeby zwolnić łóżka dla przyjezdnych, część ośrodków zdecydowała się również wypisać chorych wcześniej do domu i przesunąć niektóre operacje.

Na cały przyszły tydzień swoje zakłady zamyka wielu przedsiębiorców. Nie tylko z powodu kłopotów z dojazdem, ale też z obawy o brak klientów. Trudniej będzie skorzystać z usług fryzjera czy mechanika samochodowego. Zamykają się nawet niektóre stacje benzynowe, bo skoro krakowianie przestaną jeździć samochodami, to i tankować nie będą.

Nie ma się co jednak obawiać, że w nagłych przypadkach szpital odmówi nam pomocy. Mimo to rodzice oczekujący na poród często pytają lekarzy, czy muszą wyjechać z Krakowa.

W sądach będzie mniej rozpraw, w szpitalach na później przekładane są zabiegi i konsultacje specjalistyczne, wiele firm, nie tylko z siedzibą w centrum Krakowa, wysyła pracowników na urlopy. To wszystko z powodu Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym tygodniu.

- Trzeba zdawać sobie sprawę, że ze względu na bezpieczeństwo z wielu rzeczy musimy na ten czas zrezygnować, ale nie jest tak, że wszystko będzie sparaliżowane - zapewnia rzecznik wojewody małopolskiego Krzysztof Marcinkiewicz. Dowodem na to ma być opieka medyczna. - Zapewniona będzie w takim samym stopniu mieszkańcom Krakowa i Małopolski, jakby Światowych Dni Młodzieży nie było - twierdzi rzecznik wojewody.

Jednak zdecydowana większość małopolskich szpitali swoje zabiegi planowała w taki sposób, by nie wypadały one w ostatnim tygodniu lipca. Żeby zwolnić łóżka, część ośrodków zdecydowała się wypisać chorych wcześniej do domu i przesunąć niektóre operacje. Zabiegi przesunięto m.in. w Szpitalu MSWiA, Szpitalu im. Żeromskiego oraz Szpitalu im. Dietla. Poczekać muszą chorzy zakwalifikowani do chirurgicznego leczenia zatok, rekonstrukcji stawów czy operacji haluksów.

- Zmiana terminów była ustalana z pacjentami. Najczęściej proponowano im terminy w drugiej połowie sierpnia albo we wrześniu - informuje Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału NFZ. - Żadna placówka nie odwołuje jednak operacji ratujących życie lub mających znaczący wpływ na stan zdrowia chorego - dodaje.

Czy termin wizyty nadal jest aktualny, powinni się upewnić również pacjenci poradni specjalistycznych. Niektóre z nich ze względu na wizytę papieża Franciszka skróciły czas pracy albo zostaną zamknięte. Ze względu na spodziewane problemy z dojazdem przez dwa dni nieczynne będą m.in. gabinety specjalistów w przychodni Centrum Medycyny Profilaktycznej przy ul. Komorowskiego. Bez zmian działać będzie tam jedynie poradnia podstawowej opieki zdrowotnej.

Rzecznik wojewody małopolskiego zapewnia, że w trakcie ŚDM dostępna dla wszystkich będzie nocna i świąteczna opieka medyczna. - Nie tylko dla pielgrzymów - podkreśla Krzysztof Marcinkiewicz.

W czasie ŚDM laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej będzie wykonywać badania jedynie w sytuacji zatruć pokarmowych, zakażeń oraz potencjalnych zagrożeń zdrowia czy życia. Próbki od mieszkańców ponownie przyjmować zacznie 1 sierpnia.

Od 25 do 29 lipca wejście do budynku sądu w Krakowie będzie możliwe tylko od strony ul. Przy Rondzie. Obsługa stron ograniczona zostanie do spraw pilnych, np. posiedzeń aresztowych. W tym czasie nie będzie też można skorzystać z czytelni akt.

Urząd Wojewódzki i Urząd Miasta zapowiadają wydłużenie godzin pracy, zwłaszcza w sprawach dotyczących obywateli. Np. wnioski o paszport, dowód osobisty, zameldowanie, a także akty stanu cywilnego przyjmowane będą i wydawane do godzin wieczornych. Ale nie wolno zapominać, że do większości miejsc nie da się dojechać prywatnym samochodem, a np. urzędnicy wojewody będą nie tylko wydawać paszporty Polakom, ale przede wszystkim mają załatwiać pilne przypadki dotyczące pielgrzymów z całego świata.

Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Komentarze

12
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

C

A w tym czasie wniosek o paszport i kartę pobytu można składać od 6-23 również w weekend

Zuzinka

żeby dokopać PiS.
Jak w tych dniach ktoś umrze to pamiętajcie, że to z winy Kaczyńskiego.
Jedni wierzą w tę propagandę z głupoty, inni z urzędu.
Taki mamy klimat.
Na szczęście przeważają mądrzy i #Dobrazmiana.

i to pilne !

na styczen przyszlego roku, to tez tez przez SDM ? Idylla panowala za poprzedniej osmiolatki, a pisiory w pol roku wszystko zrujnowaly.

Krakus

Ty się niemiecka polskojęzyczna gazetko nie martw o te kilka dni, które przysłużą się promocji miasta.
Dla niekumatych: Ja bym raczej pomyślał o konsekwencjach niemiecko-tureckich umów o zniesieniu wiz dla Turków i równoczesnym nadaniu obywatelstwa tureckiego tzw. uchodźcom.
Dobrze że pogoniliśmy rząd, który chciał zgodzić się na islamską akcję osiedleńczą w Polsce.

maciek 56

Przeżyłem w tym kraju wszystkie wizyty papieskie i takich cyrków nigdy nie było.

Strajk nawet niepotrzebny, bo mało co działać będzie

aga

Pielgrzymi już się pojawiają, a kiedy zobaczymy policję na ulicach????

obynie

Podczas ŚDM nie załatwimy wielu nawet ważnych spraw
.
Kto wie czy nawet ratowania życia na SOR.

prof.dr Plagituska

No jasne.Wszystkiemu winien PiS.Kiedy rządziła Partia Obrzezanych wraz z pazernymi arbuzami,nie przekładano operacji,pacjenci nie musieli czekać w kolejkach,emeryci(500zł)nie musieli grzebać w śmietnikach.Panowała ogólna szczęśliwość.PS.Skowron( manipulatorze) won.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.