Anna Karbowniczak

Pod Chodzieżą powstał najnowocześniejszy dom dziecka w Wielkopolsce

Pod Chodzieżą powstał najnowocześniejszy dom dziecka w Wielkopolsce Fot. Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak

Od dwóch miesięcy w Studźcach działa nowa placówka opiekuńczo-wychowawcza. Nowoczesny dom dziecka dla 14 dzieci wybudowała i przekazała powiatowi chodzieskiemu Fundacja Nasz Dom. W planie jest budowa drugiego, identycznego obiektu.

Dzieci mają do dyspozycji własne pokoje i przestronną stołówkę, w której mogą pooglądać telewizję. W budynku jest również miejsce, w którym wychowankowie mogą spotkać się ze swoimi rodzicami lub innymi krewnymi.

Ponad 280 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, sześć jasnych, przytulnych pokoi, sala komputerowa z szybkim internetem, nowoczesna kuchnia i przestronna stołówka, panele solarne na dachu, ogromny teren wokół. Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza nr 1 w Studźcach to piękny i nowoczesny dom dziecka, jakiego nie ma nigdzie indziej w Wielkopolsce.

Pod Chodzieżą powstał najnowocześniejszy dom dziecka w Wielkopolsce
Anna Karbowniczak Pokoje są jasne, przestronne i urządzone w gustowny, przytulny sposób. Każde z dzieci posiada własne biurko, przy którym może odrabiać lekcje.

Obiekt, którego organem prowadzącym jest powiat chodzieski, wybudowała i wyposażyła Fundacja Nasz Dom. Z przedsięwzięciem wiąże się bardzo ciekawa historia. Zarówno sam pomysł jak i miejsce, w którym został zrealizowany, nie są przypadkowe.

Na pamiątkę zostały dwa drzewa

Założycielami fundacji Nasz Dom są Alfons Hemmerling i Gerd Hemmerling. Ten pierwszy – prezes fundacji – od dawna wspiera dom dziecka w Szamocinie. Można powiedzieć, że jest jego „dobrym duchem”.

– Zawsze możemy na niego liczyć. Dwa razy wymienił nam łóżka, przywozi paczki na święta i pomaga w wielu różnych sprawach

– chwali Katarzyna Ścigała, dyrektor Centrum Obsługi w Szamocinie, któremu podlegają wszystkie placówki opiekuńczo-wychowawcze powiatu chodzieskiego.

Gerd Hemmerling to natomiast założyciel grupy POLIPOL. Jest ona właścicielem firmy Europol Meble Polska, do której należy fabryka mebli w Podaninie. Biznesmen od lat prowadzi działalność charytatywną, budując na całym świecie domy dziecka i domy spokojnej starości. Fundacje, których jest członkiem, wybudowały już łącznie około 90 placówek dla dzieci. Powstały one m.in. w Rumunii, Mołdawii czy na Ukrainie.

W dalszej części tekstu przeczytasz:

  • Kto mieszkał w miejscu, w którym stanął dom dziecka?
  • Do kiedy wychowankowie mogą mieszkać w Studźcach?
  • Jakie są kolejne plany placówki?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Anna Karbowniczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.