Poczet „świętych” kapitalizmu. Kaznodzieja boomer, prorok miliarder i inni

Czytaj dalej
Fot. Fot. Canvas/Pixabay
Jan Śpiewak

Poczet „świętych” kapitalizmu. Kaznodzieja boomer, prorok miliarder i inni

Jan Śpiewak

Kapitalizm zabił Boga, ale nie zabił w ludziach potrzeby Boga, ładu, piękna, porządku i duchowości. Szukamy ich, a system podsuwa nam nowych „świętych” i nowe „sakrum”. Tym razem nie oparte na miłości, empatii, wspólnocie, ale na pogoni za pieniędzmi, próżnością i sukcesem. W tym świecie każdy może stać się „świętym” i głosić swoje objawione prawdy. Wystarczy, że ma dużą ilość gotówki na koncie. Niestety zazwyczaj kosztem kogoś lub czegoś. Oto poczet „świętych” kapitalizmu.  

Kaznodzieja boomer

Zazwyczaj spotkać go można wśród mężczyzn po pięćdziesiątce, ale to nie metryka ani siwe włosy są wyznacznikiem jego mądrości. Boomerstwo niczym szlachectwo, to forma stanu łaski, który spływa na ciebie po zdobyciu felietonu w Wyborczej. Kaznodzieja przeczytał trzy książki Petersona i dwa podręczniki o samorozwoju. Zna więc dobrze świat i wyzwania jakie stoją przed współczesnością. Wie, że młodzi mają ciężko, ale on miał jeszcze ciężej. Pracował 16 godzin dziennie, mieszkał w jaskini, jadł tylko resztki ze śmietnika i proszę zobaczyć jak daleko zaszedł. Jego słowa wzbudzają często gniew wśród wiernych, ale on się nie przejmuje. Jego kazania są przeznaczone tylko dla wysublimowanych odbiorców.  Wie dobrze z Biblii, że Izraelici również nie chcieli początkowo przyjąć Dekalogu od Mojżesza. 
 
Męczennica fitnessu

Idealna sylwetka to dowód na osiągnięcie stanu łaski, sukcesu zawodowego i osobistego. Boskie ciało ma swoją cenę - wymaga cierpienia, wyrzeczeń i poszczenia. Męczennica straszy wiernych piekłem, ale otwiera też furtkę do nieba. Grubi w końcu nie dostąpią królestwa niebieskiego. Dla nich jest osobny krąg w piekle, o czym wiemy już od Dantego. Między lubieżnikami i rozrzutnikami w piekielnych kotłach gotują się winni grzechu obżarstwa. Odkupienie za obżarstwo jest jedno. Zamęczanie się, firmowy catering pudełkowy na raty i skalpel. Najlepiej chirurgiczny.

Błogoslawiony rentier

Stan nirwany osiągnął już przy trzecim mieszkaniu na wynajem. Utrzymuje się z pracy innych, już nic nie musi robić.  Zachęca innych do tego, żeby rzucili szkołę, wzięli kredyt i wybudowali bliźniaka. Święty rentier to podpora naszej wiary i symbol do naśladowania dla nas maluczkich. Jego mózg zdobywcy nieustająco pracuje i myśli nad nowymi źródłami dochodu pasywnego. Nie jest jednak egoistą. Posiadł tajemną wiedzę pomnażania gotówki i chce przekazać ją innym. Teraz prowadzi kurs on-line o tym, jak podzielić 30-metrową kawalerkę na osiem niezależnych mieszkań.  

Kapłanka Instagrama

Prowadzi własny kościół na Instagramie, w którym głosi słowo aspiracji. Wierni zbierają się codziennie przed ekranem, żeby wysłuchać instagramowej mszy. Kieruje się zawsze jedną prostą zasadą życiową: co dobre dla niej, jest dobre dla niej. Wszystkim to poleca. Udziela też porad na temat życia szczęśliwego i poczciwego. Brak ogrzewania zimą? Wyjedź na Malediwy. Nie masz pieniędzy? Weź je zarób. Kapłanka wybacza, ale i gani. Czy kupili już nową kołdrę i jej e-booka o pozytywnym myśleniu? I czemu ma tak mało zamówień? 
 
Prorok miliarder

Odblokował ostatni poziom wtajemniczenia bogactwa. Jego pieniądze nie są zarobione bezpodstawnie - ciężko je odziedziczył i rozmnożył. Zawód syn. Prorok wraz z pierwszym miliardem na koncie osiągnął stan iluminacji, która pozwala mu głosić prawdy objawione na temat każdej dziedziny życia. W końcu im więcej gotówki na koncie tym większe IQ. Najczęściej ten gatunek występuje w Ameryce. Po godzinach bawi się w dyplomatę, filantropa. Mógłby zlikwidować biedę na Ziemi, ale woli spalić swoje pieniądze na wycieczkę w kosmos. 
 
Cadyk coachingu

Głosi dobrą nowinę pozytywnego myślenia. Siła woli jednostki nie ma dla niego granic. Za pomocą siły swojego mózgu wyleczył raka i depresję. Wierzy, że pozytywne myślenie przynosi również łaskę i pieniądze - wystarczy odpowiednio się zaprogramować. Pieniądze trzeba pokochać. Trzeba je afirmować. Cadyk coachingu nauczy cię jak myślą milionerzy. Nie poddawaj się. Zacznij już dzisiaj. Nie czekaj. Nie bój się działać i podejmować decyzje. Nie stój w miejscu. Stań się magnesem dla pieniędzy. Pieniądze przychodzą do tych, którzy wierzą. Sukces odnoszą tylko ci, którzy nie boją się wydać na jego kurs online 500 złotych.
 
Startup - CEO

Ewangelista – innowacyjny i elastyczny niczym pęd bambusa. Zawodowo prezes. Wszędzie go pełno i zawsze tryska dobrą energią. Wczoraj inwestował w kryptowaluty, dzisiaj otwiera już kolejny start up. Płaci ludziom grosze, zatrudnia na umowach śmieciowych. Ma takie dobre serce! W końcu wystawił pukiel swoich włosów na WOŚP.

Mistyczka mindfulnessu 

Czuje połączenie z matką Ziemią. Jest seksuolożką, artystką i terapeutką uzależnień. Codziennie rano łączy się z wielką grzybnią pod jej domem i buduje nowe połączenia neuronalne w swoim mózgu. Jest ateistką, ciągle jeździ na warsztaty tantryczne i walenia pałką gonga. Joga i medytacja to jej drugie i trzecie imię. Ostatnio przeszła rytuał muchomora. Dzisiaj czeka na zbawienie. I dawcę wątroby.

Jan Śpiewak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.