Mariusz Parkitny

Po wyroku TSUE. Sądy już czekają na lawinę pozwów frankowiczów

Po wyroku TSUE. Sądy już czekają na lawinę pozwów frankowiczów
Mariusz Parkitny

Szczeciński sąd wraca do zawieszonych procesów frankowiczów. Pierwszy wyrok - już z uwzględnieniem orzeczenia unijnego trybunału - spodziewany jest w przyszłym roku. A sędziowie czekają na lawinę kolejnych pozwów przeciwko bankom.

W Polsce jest prawie 800 tys. frankowiczów, czyli osób, które zaciągnęły kredyty (głównie hipoteczne) w szwajcarskiej walucie. Po czwartkowym orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ich szanse na zwrot części pieniędzy i obniżenie rat, mocno wzrosły. TSUE uznał, że sądy polskie mogą unieważniać umowy kredytowe, ale powinny kierować się interesem klienta. Ci, którzy pójdą do sądu mogą odzyskać część pieniędzy, bo kredyt albo zostanie unieważniony, albo odwalutowany.

Oczywiście każdą sprawę sąd będzie badał indywidualnie, ale musi się kierować wskazaniami TSUE. Do tej pory do sądów trafiło ok. 2 procent spraw. Po wyroku TSUE będzie ich wiele więcej, nawet kilkaset tysięcy. W szczecińskim sądzie jest ich na razie kilka. Żadna nie zakończyła się jeszcze prawomocnym wyrokiem.

- Zostały zawieszone, bo sądy czekały na decyzję TSUE. Teraz je odwieszamy. Ja sam prowadzę jedną z takich spraw i podejrzewam, że rozprawa będzie wyznaczona na początek przyszłego roku. Sąd musi się zebrać w tym samym składzie, w którym zaczął proces - wyjaśnia sędzia Tomasz Szaj z Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Mariusz Parkitny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.