Maciej Czerniak

Po sądach przejechał walec. Co nam zostało z ich niezależności?

W grudniu  w całej Polsce odbyły się protesty przeciw zmianom w sądownictwie. 11 stycznia sędziowie pójdą w „Marszu Tysiąca Tóg” Fot. Tomasz Czachorowski W grudniu w całej Polsce odbyły się protesty przeciw zmianom w sądownictwie. 11 stycznia sędziowie pójdą w „Marszu Tysiąca Tóg”
Maciej Czerniak

Miniony rok upłynął pod znakiem umacniania się rządowej kontroli nad władzą sądowniczą. W życie weszła znowelizowana, ale też - jak twierdzą eksperci - okaleczona ustawa o Sądzie Najwyższym. Potem dwie afery zatrzęsły trójpodziałem władzy. Walec jednak jedzie dalej.

To nie było ustępstwo wobec Komisji Europejskiej, to było wykonanie pewnych wskazań i sugestii zgłoszonych przez TSUE - w styczniu ubiegłego roku tłumaczył prezydent Andrzej Duda mówiąc o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Pozorny kompromis

Nowela weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. I była kompromisem.

- Ta nowelizacja ukazała aspekt śmieszności prezydenta - komentuje prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista z Uniwersytetu SWPS. - To on przecież wcześniej zawiadamiał sędziów, że przechodzą w stan spoczynku i nie wydawał przy tym żadnego postanowienia.

Z kolei zdaniem politologa prof. Janusza Golinowskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego fakt złożenia projektu noweli był dowodem na to, że środowisko obozu rządzącego jest skłonne do kompromisu i nie chce dalej rozdzierać szat. - PiS chce zachować twarz, ale myślę, że nie zrezygnuje w całości z tych reform, które zapoczątkowało, bez względu na to, jak się je ocenia. Mówi się o następnych aferach korupcyjnych, które tylko psują wizerunek obozu władzy, dlatego on nie może otwierać zbyt wielu frontów - dodaje Golinowski.

Czytaj więcej w pełnej wersji artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Maciej Czerniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.