Maciej Czerniak

Po sądach przejechał walec. Co nam zostało z ich niezależności?

W grudniu  w całej Polsce odbyły się protesty przeciw zmianom w sądownictwie. 11 stycznia sędziowie pójdą w „Marszu Tysiąca Tóg” Fot. Tomasz Czachorowski W grudniu w całej Polsce odbyły się protesty przeciw zmianom w sądownictwie. 11 stycznia sędziowie pójdą w „Marszu Tysiąca Tóg”
Maciej Czerniak

Miniony rok upłynął pod znakiem umacniania się rządowej kontroli nad władzą sądowniczą. W życie weszła znowelizowana, ale też - jak twierdzą eksperci - okaleczona ustawa o Sądzie Najwyższym. Potem dwie afery zatrzęsły trójpodziałem władzy. Walec jednak jedzie dalej.

To nie było ustępstwo wobec Komisji Europejskiej, to było wykonanie pewnych wskazań i sugestii zgłoszonych przez TSUE - w styczniu ubiegłego roku tłumaczył prezydent Andrzej Duda mówiąc o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Pozorny kompromis

Nowela weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. I była kompromisem.

- Ta nowelizacja ukazała aspekt śmieszności prezydenta - komentuje prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista z Uniwersytetu SWPS. - To on przecież wcześniej zawiadamiał sędziów, że przechodzą w stan spoczynku i nie wydawał przy tym żadnego postanowienia.

Z kolei zdaniem politologa prof. Janusza Golinowskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego fakt złożenia projektu noweli był dowodem na to, że środowisko obozu rządzącego jest skłonne do kompromisu i nie chce dalej rozdzierać szat. - PiS chce zachować twarz, ale myślę, że nie zrezygnuje w całości z tych reform, które zapoczątkowało, bez względu na to, jak się je ocenia. Mówi się o następnych aferach korupcyjnych, które tylko psują wizerunek obozu władzy, dlatego on nie może otwierać zbyt wielu frontów - dodaje Golinowski.

Czytaj więcej w pełnej wersji artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Maciej Czerniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.