Alicja Zboińska

Po raz pierwszy od lat w województwie łódzkim i w kraju urodziło się mniej nieślubnych dzieci (DANE)

Spadła liczba nieślubnych dzieci Fot. Pixabay Spadła liczba nieślubnych dzieci
Alicja Zboińska

Wystarczył rok, by wszystko się zmieniło. Jeszcze w 2016 roku co czwarte dziecko w Polsce rodziło się jako nieślubne. Taki trend obowiązywał przez wiele lat i nagle w 2017 roku wszystko się zmieniło.

Temu zjawisku przyjrzał się prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, który prześledził to zjawisko we wszystkich województwach.

- Ostatnie dekady to czas upowszechniania się w Polsce stabilnych, niezalegalizowanych związków, w coraz większym stopniu upodobniających się do małżeństwa - zaznacza prof. Szukalski. - Ostatnie trzydziestolecie natomiast to w Polsce czas trwałego i znacznego wzrostu urodzeń pozamałżeńskich, które w miejsce 5 proc. ogółu urodzeń z połowy 1980. odpowiadały w 2016 roku po raz pierwszy za jedną czwartą urodzeń. Choć pojawiały się w trakcie powyższy lat krótkie okresy zahamowania przyrostu, to rok 2017 przyniósł całkowicie nowe zjawisko, czyli spadek tego udziału.

W dalszej części artykułu można przeczytać m.in. o tym, ile lat przeważnie mają kobiety, które rodzą nieślubne dzieci i to w różnych województwach, a także czego możemy się spodziewać w kolejnych latach.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.