Po czystkach w śląskich sądach narasta protest, także wśród sędziów. Minister Ziobro ma kłopot

Czytaj dalej

Po czystkach w śląskich sądach narasta protest, także wśród sędziów. Minister Ziobro ma kłopot

Zmiany kadrowe nie usprawnią sądów, potrzebne są zmiany systemowe. Na razie sędziowie dają się dzielić i rozgrywać. Stanowiska w sądach katowickiej apelacji obejmują sędziowie, którzy w innej sytuacji mieliby małe szanse na te awanse.

Doktor nauk prawnych, Rafał Stasikowski, ma 42 lata i żadnych doświadczeń w sprawowaniu funkcji kierowniczych w wymiarze sprawiedliwości. Przez 17 lat był szeregowym sędzią w katowickim Sądzie Rejonowym, ostatnio orzekał w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Właśnie jego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powołał na prezesa drugiego co do wielkości okręgu sądowego w Polsce.

Prezes Rafał Stasikowski nie zgodził się na formę wywiadu, ale udzielił DZ obszernych wypowiedzi, zarejestrowanych na dyktafonie. Twierdzi, że zgodę na awans uzależniał od gwarancji bezpieczeństwa dla tych, którzy w katowickim Sądzie Okręgowym inaczej myślą niż obecne kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości. Od trzech tygodni pracuje w gabinecie prezesa.

Dlaczego właśnie on? Może dlatego, że nie ma natury rewolucyjnej, jak sądzi, a potrzebny był ktoś, kto ustabilizuje układ po decyzji ministra.

Nie zmienia to faktu, że w dość powszechnej opinii awans na prezesa z nominacji PiS-u stygmatyzuje. W całym kraju demonstranci wciąż krzyczą: „Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska!”. Prezes Stasikowski twierdzi, że codziennie spotyka się z sędziami, którzy też manifestowali. Rozmawiają merytorycznie i nikt nie zwrócił mu uwagi, że jego nominacja oznacza koniec wolności sądu w Katowicach.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.