Sławomir Bromboszcz

Plac zabaw jakiego jeszcze w regionie nie było. Niepełnosprawne dzieci mają wielką frajdę

Huśtawki na integracyjnym placu zabaw mają „orle gniazda”. Mogą z nich korzystać zdrowe i niepełnosprawne dzieci Fot. Sławomir Bromboszcz Huśtawki na integracyjnym placu zabaw mają „orle gniazda”. Mogą z nich korzystać zdrowe i niepełnosprawne dzieci
Sławomir Bromboszcz

Pierwszy w regionie integracyjny plac zabaw powstał na terenie Szkoły Podstawowej nr 8 w Chrzanowie. Zamontowano tam takie urządzenia jak: huśtawki i karuzelę, z których mogą korzystać nie tylko zdrowe, ale także niepełnosprawne, jeżdżące na wózkach dzieci.

- Nie wystarczy dla niepełnosprawnych dzieci stworzyć odziały integracyjne w przedszkolach i szkołach, trzeba także udostępnić im inne elementy życia codziennego - podkreśla Tadeusz Kołacz, wiceburmistrz Chrzanowa.

Lokalizacja integracyjnego placu zabaw nie jest przypadkowa. W budynku szkoły mieszczą się oddziały przedszkole otwarte pod koniec ubiegłego roku. Od września będzie tam uczęszczać sześć grup maluchów, w tym jedna integracyjna.

Dwa lata temu przy szkole powstał już plac zabaw. Chętnie korzystają z niego mieszkańcy os. Młodości.

- Uznaliśmy, że jeden plac zabaw w tym miejscu to za mało, by pomieścić dzieci z przedszkola i osiedla - tłumaczy Tadeusz Kołacz.

Centrum rekreacji i zabaw

Obecnie większą popularnością cieszy się nowszy obiekt. W pogodne popołudnia nie tylko plac zabaw, ale cały teren na którym znajdują się boiska do gry, zaczął tętnić życiem.

- Przychodzą tu całe rodziny. Maluchy biegają, a dorośli pilnują swoich pociech. Ci ostatni także korzystają z atrakcji na placu zabaw. Mogą na przykład z dzieckiem pohuśtać się w tzw. „orlim gnieździe” - mówi Katarzyna Makowska, mieszkanka os. Młodości.

Przy wyborze urządzeń pomagały dzieci, bo to one najlepiej wiedzą, co dostarczy im największą frajdę. Maluchy uwielbiają się wspinać i znakomicie radzą sobie na ściankach wspinaczkowych i wieżach z lin. W przypadku kilku urządzeń zrezygnowano z zamontowania u ich podstawy bezpiecznej nawierzchni z poliuretanu. Zastąpioną ją 30 cm warstwą piasku.

Czytaj więcej i sprawdź, jakie problemy sprawia nowy plac zabaw oraz jakie inne nowe obiekty możemy znaleźć w okolicy. 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Sławomir Bromboszcz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

cyfrowa zniżka -50%

Trwa Festiwal Cyfrowych Zniżek!

54,50 109,00

Do 10 października skorzystaj z aż 50% zniżki na kwartalny dostęp do treści cyfrowych, archiwalnych i aktualnych wydań gazety w wersji PDF.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.