Pierwszy żłobek po wielu latach we Wtelnie [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Adam Lewandowski
Adam Lewandowski

Pierwszy żłobek po wielu latach we Wtelnie [zdjęcia]

Adam Lewandowski

Kilkanaście dni dzieli placówkę od uroczystego otwarcia. Brakuje już tylko parkingu i placu zabaw.

Żłobki w powiecie bydgoskim były, ale się zmyły. Bo zabrakło... dzieci. Tak się stało m.in. w Koronowie. Na początku lat 90. przy ul. Paderewskiego żłobek w tej gminie zamknięto. Teraz, po latach, gmina szykuje nowe. Już nie w samym Koronowie, ale we Wtelnie - w dawnej placówce służby zdrowia przy ul. Bydgoskiej 17. Lokalizacja znakomita, bo rodzice najczęściej dojeżdżają do pracy w Bydgoszczy, więc żłobek będą mieli „po drodze”.

To ogromny wydatek dla gminy. Adaptacja byłej przychodni zdrowia na żłobek pochłonie około 1,5 mln zł. Na szczęście Koronowo otrzyma w ramach programu „Maluch 2015” 640 tysięcy złotych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Wnętrze jest już gotowe. Są już nawet mebelki. Prace trwają jeszcze na zewnątrz przestronnego budynku.

- Musimy do końca miesiąca wykonać parking i wyrównać wokół teren, na którym w przyszłości będzie plac zabaw - powiedzieli nam budowlańcy. Zagrożenia terminów nie ma. Bo żłobek ma otworzyć swe podwoje już 1 marca. Z placem zabaw śpieszyć się nie trzeba, bo przyda się pewnie dopiero wiosną.

Trwają już oczywiście zapisy dzieci do żłobka. Zgłoszenia przyjmują w Miejsko-Gminnym Zespole Edukacji w Koronowie, tel. 52 3822 810.

Docelowo żłobek ma przyjąć 32 dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat. Kiedy z dyrektor Ewą Chytłą, szefową koronowskiej oświaty rozmawialiśmy pod koniec minionego tygodnia, zgłoszonych było 18 dzieci. W środę powiedziała nam, że jest już 21.

Miesięczny koszt pobytu (do 10 godzin) jednej pociechy w żłobku wynosi 300 zł plus wyżywienie.

Okazuje się, że nie będzie to jedyny żłobek samorządowy w powiecie bydgoskim. Od kilku lat działa żłobek „U Misia” w Łochowie (gmina Białe Błota). Ale żłobka nie ma m.in. Solec Kujawski. Choć na pewno by się przydał. Również w Osielsku.

W Osielsku - podobnie jak w Białych Błotach - mieszkańcy znajdują pracę najczęściej w Bydgoszczy. Bezrobocie jest tu na ogół najniższe. Dlatego matki chętnie zostawiają dzieci w żłobkach. A żłobka w gminie nie ma. Gmina więc dopłaca do bydgoskich placówek - do żłobków i do przedszkoli. Tych ostatnich w gminie jest - jak obliczyłem - osiem. Wszystkie prywatne. I gmina buduje w Osielsku własne, samorządowe. Na budowę żłobka trzeba poczekać. - Dzieci w przedszkolach prywatnych i żłobkach bydgoskich kosztują nas rocznie 2,5 mln zł - mówi Wojciech Sypniewski, wójt gminy Osielsko.

Dlatego Osielsko na początek buduje przedszkole samorządowe. Dopłaca do swych dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym każda gmina. Czy nie lepiej postawić własne przedszkole czy żłobek?

Adam Lewandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.