Pieniądze w sanockim banku PBS stracili ci, którzy pomagali innym. W tym podkarpackie szpitale i DPS-y

Czytaj dalej
Fot. K_kapica_afk
Anna Janik

Pieniądze w sanockim banku PBS stracili ci, którzy pomagali innym. W tym podkarpackie szpitale i DPS-y

Anna Janik

Szpital Miejski w Rzeszowie, specjalistyczny w Jaśle, dom pomocy społecznej w Iwoniczu, związek hodowców koni - to tylko niektóre podkarpackie instytucje i organizacje, które straciły pieniądze w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku.

Ponad milion złotych, z czego większość to wynagrodzenie z NFZ za wykonane usługi medyczne i dotacje z Ministerstwa Zdrowia na wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów - tak przedstawia się bilans strat Szpitala Miejskiego w Rzeszowie, który swój rachunek miał w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku.

Organ założycielski szpitala, czyli Urząd Miasta Rzeszowa nie składa jednak broni. Do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wpłynęło już stosowne odwołanie od decyzji o potrąceniu pieniędzy z rachunku rozliczeniowego.

- Na tym nie koniec, bo jeszcze w piątek szpital złożył w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie skargę na decyzję o restrukturyzacji. Liczymy, że zostanie ona uchylona, chcemy odzyskać te pieniądze

- mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik rzeszowskiego ratusza.

Takiej decyzji nie wyklucza też Dom Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratów w Iwoniczu, który na razie złożył odwołanie w BFG. Tej organizacji BFG zabrał z konta 226 tys. zł. Jak uważa dyrektor placówki niesłusznie, bo te pieniądze pochodziły z wpłat samych podopiecznych, przeznaczonych na ich wydatki własne, niezwiązane z utrzymaniem.

- 70 proc. pieniędzy z rent i emerytur 108 podopiecznych potrącamy na utrzymanie w DPS i na szczęście te pieniądze są bezpieczne w innym banku, ale 30 proc. sami podopieczni wpłacali jako swoje kieszonkowe do PBS Banku - mówi Tomasz Półchłopek, dyrektor placówki. - Owszem DPS założył ten rachunek, ale korzystają z niego podopieczni, a oni jako nieposiadający środków przekraczających 100 tys. euro powinni zostać objęci gwarancjami bankowymi - dodaje.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Anna Janik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.