Pielgrzymi dostaną maseczki antysmogowe

Czytaj dalej
Fot. fot. Tomasz Mateusiak
Arkadiusz Maciejowski

Pielgrzymi dostaną maseczki antysmogowe

Arkadiusz Maciejowski

Watykan chce chronić uczestników Światowych Dni Młodzieży przed krakowskim smogiem. Do pakietów pielgrzyma dołączone zostaną specjalne maseczki. Za ich produkcję zapłaci jednak Kraków.

Taka decyzja zapadła podczas wczorajszego spotkania przedstawicieli krakowskiego magistratu z delegacją biskupów z Watykanu. - Strona kościelna postawiła warunek, że albo wyprodukujemy maseczki, albo Watykan wyda ostrzeżenie o stanie powietrza w Krakowie. A to uderzyłoby w wizerunek miasta - przyznała wczoraj Ewa Olszowska-Dej, dyrektorka Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.


Autor: Joanna Urbaniec

Jak się dowiedzieliśmy, prezydent Jacek Majchrowski starał się przekonać biskupów, że w lipcu w Krakowie smog wcale nie jest duży, a obawy o zdrowie pielgrzymów są przesadzone. Niewiele jednak wskórał. - To ma być tylko profilaktyka. Każdy uczestnik ŚDM sam zdecyduje, czy założyć maseczkę. Zależało nam jednak, by znalazły się one w pakiecie pielgrzyma. Do Krakowa wjedzie mnóstwo autokarów. Nie wiadomo, jakie będą stężenia trujących substancji - mówi biskup Roberto Ferrini. I zaznacza, że np. Rzym również zmaga się z zanieczyszczeniem powietrza, ale problem w stolicy Włoch jest dużo mniejszy niż w Krakowie. - Naszym obowiązkiem jest więc chronić młodzież - dodaje.

Koszt wyprodukowania ponad dwóch milionów maseczek (tylu pielgrzymów może przyjechać na ŚDM) szacowany jest na ok. 20 mln zł. - W 2015 r. nie zostały wykorzystane wszystkie pieniądze przeznaczone na wymianę pieców węglowych, więc z tych oszczędności sfinansujemy produkcję maseczek - zapowiada dyrektor Olszowska-Dej.

Co ciekawe, miasto chce, by maseczki nie kojarzyły się negatywnie z Krakowem. - Jeśli już musimy je rozdać młodzieży, to będą one kolorowe z wizerunkiem smoka wawelskiego. Tak by były jedną z pamiątek po wizycie w stolicy Małopolski - podkreśla Ewa Olszowska-Dej.

Arkadiusz Maciejowski

Komentarze

10
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

kaśka

Jestem zbulwersowana takim postępowaniem, a co z młodzieżą na co dzień mieszkającą w Krakowie? O niej nikt nie myśli, zaoszczędzone pieniądze które należałoby wydać na ochronę naszej młodzieży, wydać na maseczki dla kogoś kto przyjeżdza raptem na kilka dni i musi mieć maseczkę? Czy wyście powariowali? Narobiło się uczelni w Krakowie jak grzybów po deszczu, zciąga się nłodzież do tego syfu i nikt nie pomyśli,że oni wdychają to latami ? a tu na chwilę przyjeżdzają i już musimy wydawać Takie pieniądze na maseczki? to Kpina z własnego narodu? nIE WIDZICIE,ŻE SAMI SIĘ OŚMIESZACIE,? jAK KOMUŚ NIE PASUJE NIECH NIE PRZYJEŻDZA, ALBO NIECH SAM SOBIE MASECZKĘ KUPI.

gość

Szanowna redakcjo, prosimy o komentarz , że to był tylko artykuł a okazji prima aprilis .....

Drfranek

I prezerwatywy

zdzwiko

Dajcie im pigułki "DZIEŃ PO" :) Z pewnością ograniczy to liczbę popielgrzymkowych dzieci o ciemnej karnacji ;)

Ktarzyna

A czy dostaną coś na smoka???????????

j

heh.... nawet w prima aprilis będziecie o smogu.... :)

Faustynka

jeszcze dodać po paczce prezerwatyw dla każdego kolesia, bo później z naszą świętością mogą być problemy.

na

pamiątkę z Krakowa, tylko trzeba dodać logo.

pierwszykwiecień

A ja myślałam, że krakowskie jajka wielkanocne.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.