Pięć tysięcy stulatków w Polsce. Emeryturę z ZUS pobiera 110-letnia zakonnica z Krakowa. Rekordzistą KRUS jest 113-latek z Podlasia

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Zbigniew Bartuś

Pięć tysięcy stulatków w Polsce. Emeryturę z ZUS pobiera 110-letnia zakonnica z Krakowa. Rekordzistą KRUS jest 113-latek z Podlasia

Zbigniew Bartuś

Liczba stulatków w Polsce przekroczyła właśnie 5 tysięcy. ZUS wypłaca emerytury 2 tysiącom z nich, w tym 1660 kobietom i 340 mężczyznom. Prawie 800 emerytur wypłaca stulatkom KRUS (kobiet jest w tym gronie 667). Troje emerytów urodzonych ponad wiek temu (w tym dwie kobiety) pojawiło się też po raz pierwszy w dziejach na liście świadczeniobiorców MSWiA, czyli byłych mundurowych. Najstarszą klientką ZUS jest siostra Cecylia Roszak z Klasztoru Dominikanek w Krakowie. Ma 110 lat, czyli pamięta zarówno I wojnę światową, jak i odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Według najświeższych danych GUS, pod koniec zeszłego roku mieliśmy w całej Polsce 4934 ludzi urodzonych w 1917 roku lub wcześniej oraz 1810 osób, które przyszły na świat w roku odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Ile z tego grona dzisiaj żyje? Wszystko wskazuje na to, że jest to co najmniej 5,5 tys.; na podstawie nowych danych o dalszym trwaniu życia seniorów (które radyklanie się wydłuża) można nawet szacować liczbę polskich stulatków na 6 tys.

Kiedyś w jednym autobusie, dziś w miasteczku

Pod koniec PRL, czyli niespełna 30 lat temu, wszyscy polscy stulatkowie zmieściliby się w jednym miejskim autobusie. Od tego czasu ich populacja wzrasta jednak geometrycznie, zwłaszcza w XXI wieku. Ów wzrost dynamicznie przyspieszył po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Dlatego ZUS i KRUS musiały rozszerzyć swe tabele o niespotykane wcześniej w tej liczbie grupy wiekowe: najpierw dziewięćdziesięciolatków (mamy ich już prawie ćwierć miliona, z czego trzy czwarte to kobiety), a potem także stulatków.

Czytaj więcej:

  • Gdzie mieszka rekordowa liczba stulatków pobierających świadczenia z ZUS?
  • Ile stulatków ma być w Polsce w połowie obecnego wieku?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.