Majka Lisińska-Kozioł

Pięć tysięcy kropek zamiast włosów

Pięć tysięcy kropek zamiast włosów                 Fot. 123RF
Majka Lisińska-Kozioł

Wychodzą z wypadków z bliznami. Pokonują ciężkie choroby, ale alienują się z życia ze względu na wygląd. Jego poprawa dodaje im skrzydeł - mówi Beata Urban, kosmetolog, trener linergista.

Tatuaż to kolorowe wzory, które mają ozdobić nasze ciało. A tatuaż medyczny?

Polega na wprowadzeniu w naskórek odpowiednio dobranego pigmentu lub kilku odcieni kryjących pigmentów. Zabieg stosowany jest jako procedura medyczna, pomagająca ukryć blizny i znamiona, zniwelować tzw. niedostatki ciała człowieka. Wielu osobom pozwala to odzyskać pewność siebie i po ciężkich przejściach - chorobach, wypadkach - powrócić do normalnego życia. Jednak na efekt końcowy ma wpływ: morfologia i fizjologia skóry, jej kolor, grubość i wiek pacjenta. Bo im jest starszy, tym procesy zachodzące w skórze przebiegają wolniej, a pigment utrzymuje się dłużej. I choć nie zawsze pigmentacja może być wykonana, jej stosowanie jest szerokie.

Kiedy się sprawdza?

Na przykład u osób, które nie mają włosów, a nie mogą poddać się ich transplantacji. Dzięki indywidualnie dobranym barwnikom tatuaż medyczny ukrywa ubytki spowodowane chociażby łysieniem plackowatym lub będące skutkiem chemioterapii. Wytatuowane na skórze głowy punkty imitują cebulki i wizualnie zagęszczają włosy. Z kolei mikropigmentacja piersi umożliwia odtworzenie otoczki brodawki sutkowej, dzięki czemu piersi odzyskują naturalny wygląd. Stosuje się ją u kobiet po mastektomii, rekonstrukcji lub plastyce biustu, ale także u tych cierpiących na bielactwo. Tatuaż medyczny pomaga też zakamuflować blizny powstałe na przykład na skutek operacji - choćby cesarskiego cięcia, ale też urazów, oparzeń. Można zamaskować zmiany występujące przy chorobach skóry, a także naczyniaki i rozstępy.

Co pani sprawdza, zanim przystąpi do zabiegu?

Z dalszej części tekstu dowiesz się: 

 • Czym jest pigmentacja lecznicza
 • Kiedy najlepiej maskować blizny pooperacyjne? 
 • Jak powstaje efekt ogolonej głowy? 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

 • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
 • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
 • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
 • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Majka Lisińska-Kozioł

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.