Papież wyspowiada młodych

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Grażyna Starzak, (AIP)

Papież wyspowiada młodych

Grażyna Starzak, (AIP)

Kościół. Przedstawiono wstępny program wizyty Ojca Świętego w Polsce. Franciszek odwiedzi Kraków, Jasną Górę i były niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau. Na Wawelu spotka się z Andrzejem Dudą. A w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach usiądzie w konfesjonale.

- Chcę podkreślić, że jest to wstępna, robocza wersja programu, który jest potrzebny organizatorom, aby przygotować i zabezpieczyć miejsca, drogi przejazdu, główne uroczystości i spotkania. Ostateczna wersja zostanie zatwierdzona i opublikowana przez Stolicę Apostolską w połowie czerwca - powiedział metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas prezentacji planu pielgrzymki papieża Franciszka do Polski. W sobotę odbyła się ona równocześnie w Krakowie, Warszawie i Watykanie.

Kardynał podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży, na które przybędzie papież Franciszek, to „wspólne wyzwanie Kościoła i państwa”. Podziękował też władzom samorządowym za dotychczasową - jak to określił - dobrą współpracę. Zaprosił też wszystkich - nie tylko osoby, które się oficjalnie zarejestrują - do udziału w ŚDM.

- Jesteśmy szczęśliwi i zaszczyceni, że Ojciec Święty przybędzie do Polski, żeby świętować z młodymi - mówił z kolei w Warszawie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Dodał, że wizyta Franciszka na pewno nie będzie schematyczna, bo „papież lubi zaskakiwać”. Nie pojedzie on jednak wbrew oczekiwaniom ani do Warszawy, ani pod Tatry.

Autor: Joanna Urbaniec

Na Wawelu i w oknie

Z informacji przedstawionych w sobotę wynika, że zgodnie z przewidywaniami papież Franciszek odwiedzi Kraków, Częstochowę i Auschwitz. Prawdziwą sensacją jest to, o czym informowaliśmy tydzień temu ze znakiem zapytania - jako pierwszy papież na polskiej ziemi będzie spowiadał w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach!

Papieska wizyta rozpocznie się 27 lipca. Samolot linii Alitalia wiozący papieża i ponad 100 duchownych oraz dziennikarzy wystartuje o godz. 14 z rzymskiego lotniska Fiumicino. Ok. godz. 16 ma wylądować na lotnisku im. Jana Pawła II w Balicach. Tam odbędzie się krótka, trwająca ok. 15 minut, ceremonia powitania papieża przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz kard. Stanisława Dziwisza. Potem kolumna samochodów wiozących papieża i gości uda się wprost na wzgórze wawelskie. Tam, w zależności od pogody, na dziedzińcu zamku królewskiego lub w komnatach, Franciszek spotka się z prezydentem, Radą Ministrów oraz korpusem dyplomatycznym. Ok. godz. 19 w katedrze wawelskiej odbędzie się spotkanie papieża z biskupami tworzącymi Konferencję Episkopatu Polski. Z Wawelu Franciszek pojedzie do Pałacu Biskupiego przy ul. Franciszkańskiej 3 i ok. godz. 20.15, podobnie jak jego poprzednicy Jan Paweł II i Benedykt XVI, stanie w „papieskim oknie”, żeby porozmawiać z młodzieżą.

W drugim dniu pielgrzymki - 28 lipca - Franciszek poleci śmigłowcem na Jasną Górę. Po drodze na lotnisko, tak jak sobie tego życzył, będzie gościem krakowskich sióstr prezentek, które mają spore zasługi na polu edukacji. Po przybyciu do klasztoru na Jasnej Górze papież ma się samotnie modlić przed obrazem Czarnej Madonny. O godz. 10.30 odprawi mszę św. na Wałach Jasnogórskich z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i w przeddzień 25. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie (odbyły się 14 i 15 sierpnia 1991 r.)

Czas dla młodych

Tego samego dnia o godz. 17.30 Franciszka powitamy na krakowskich Błoniach. Tam wygłosi orędzie do młodych. Przewidziano też część artystyczną w wykonaniu liczącego prawie 400 osób chóru i kilkusetosobowej orkiestry. O godz. 19.15 spodziewany jest przyjazd Ojca Świętego do krakowskiej kurii i ponowne pojawienie się w „oknie papieskim”.

Trzeci dzień pielgrzymki do Polski (29 lipca) papież rozpocznie od wizyty w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, gdzie będzie się modlić przy Ścianie Śmierci oraz w celi św. Maksymiliana Marii Kolbego. Następnie uda się pod pomnik ofiar obozu w Birkenau. W południe Franciszek powróci do Krakowa. O godz. 17.30 będzie uczestniczył na Błoniach w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, która zgromadzi młodzież z całego świata. Wieczorem powróci do rezydencji arcybiskupów krakowskich i znów pojawi się w „papieskim oknie”.

W czwartym dniu pielgrzymki - 30 lipca - papież pojedzie do Łagiewnik. Najpierw nawiedzi kaplicę z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej. Potem przejdzie przez Bramę Miłosierdzia do bazyliki i tam będzie przewodniczył mszy św. Następnie pojedzie (lub przejdzie specjalną kładką) do Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie zasiądzie w… konfesjonale i wyspowiada pięć osób. Będą to młodzi pielgrzymi mówiący różnymi językami.

Tego samego dnia po południu, w krakowskiej kurii, która będzie w tym czasie papieską rezydencją, Franciszek zje obiad z młodzieżą z różnych kontynentów, co jest już tradycyjnym punktem Światowych Dni Młodzieży. Wieczorem zaś przybędzie na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Tam zaplanowano jego wieczorne czuwanie z młodymi pielgrzymami z całego świata.

W ostatnim dniu pobytu Franciszka w Polsce - w niedzielę 31 lipca - o godz. 10 na terenie Campusu Misericordiae rozpocznie się msza św. rozesłania, wieńcząca ŚDM w Krakowie. Papież odmówi także w południe z młodzieżą tradycyjną modlitwę Anioł Pański. Ogłosi też miejsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Ok. godz. 17 tego dnia spotka się jeszcze z wolontariuszami ŚDM w krakowskiej Tauron Arenie. O godz. 18.15 na lotnisku w Balicach zaplanowano ceremonię pożegnania papieża Franciszka, w której uczestniczył będzie m.in. prezydent Andrzej Duda. Kwadrans później papież wyleci do Rzymu samolotem LOT-u.

Grażyna Starzak, (AIP)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.