Papież Franciszek zatrzyma się na Jasnej Górze na dłużej? Goście z Watykanu sprawdzają warunki

Czytaj dalej
Fot. Ivan Pierre Aguirre
Bartłomiej Romanek

Papież Franciszek zatrzyma się na Jasnej Górze na dłużej? Goście z Watykanu sprawdzają warunki

Bartłomiej Romanek

Na Jasnej Górzegościli przedstawiciele Komisji Watykańskiej. Odwiedzili klasztor, aby sprawdzić możliwość przyjazdu Ojca Świętego. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, papiez Franciszek miałby nie tylko przyjechac na Jasną Górę, ale także zostać tam na dłużej. Według nieoficjalnych informacji papiez Franciszek miałby przyjechać na Jasną Górę 27 lipca i zostać do 28 lipca. Wtedy dopiero dojdzie do spotkania z pielgrzymami.

Wciąż nie ma oficjalnego potwierdzenia przybycia papieża Franciszka do Częstochowy przy okazji jego przyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie (26-31 lipca). Jednak wczorajsza wizyta Komisji Watykańskiej na Jasnej Górze może utwierdzać w przekonaniu, że Ojciec Święty znajdzie czas, żeby odwiedzić Częstochowę. A nawet pozostać nieco dłużej niż tylko kilka godzin.

Ojciec Robert Jasiulewicz, rzecznik prasowy Jasnej Góry, potwierdza wizytę przedstawicieli Watykanu, ale o przyjeździe papieża Franciszka wypowiada się ostrożnie, choć z wielkimi nadziejami.

- Komisja Watykańska sprawdza możliwość zorganizowania przyjazdu Ojca Świętego na Jasną Górę - mówi o. Robert Jasiulewicz. - Od ostatniej wizyty papieża minęło dziesięć lat, wiele się od tego czasu zmieniło, dlatego Komisja chce sprawdzić, jak obecnie wygląda sytuacja.

Czy przyjedziesz na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Częstochowie?

Czy wizyta Komisji Watykańskiej jeszcze bardziej uprawdopodobnia wizytę Ojca Świętego w Częstochowie?

- Trudno mi powiedzieć, czy to sprawia, że wizyta papieża na Jasnej Górze staje się bardziej prawdopodobna, bo już wcześniej była ona wysoce prawdopodobna - dodaje o. Jasiulewicz, który podkreśla, że szczegóły wizyty będą znane dopiero wtedy, kiedy Stolica Apostolska w oficjalnym komunikacie poda plan wizyty papieża w Polsce. - Trzeba pamiętać, że głównym celem przyjazdu Ojca Świętego są Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, a Jasna Góra ma być jedynie dodatkowym celem pielgrzymki.

Wizyta Komisji Watykańskiej (według naszych informacji, przedstawiciele Stolicy Apostolskiej przyjadą ponownie na Jasną Górę) jest jednak kolejnym znakiem potwierdzającym, że Częstochowa jest bardzo poważnie brana pod uwagę jako cel wizyty papieża Franciszka.

W listopadzie ubiegłego roku duże poruszenie wywołała wypowiedź prezydenta RP, Andrzeja Dudy, który po spotkaniu z Ojcem Świętym poinformował, że będzie on chciał w Polsce odwiedzić nie tylko Kraków, ale również Częstochowę oraz niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Ile czasu Franciszek spędzi na Jasnej Górze, jeżeli przyjedzie? Początkowo wszystko wskazywało na to, że będzie to zaledwie kilka godzin, ale ostatnio w kręgach kościelnych zaczęły się pojawiać informacje, że papież może w Częstochowie być dłużej, niektórzy spekulują, że będzie tutaj nawet nocował.

Na razie nie wydano jednak żadnego oficjalnego komunikatu w tej sprawie, a papież Franciszek jest osobą spontaniczną, co sprawia, że plan wizyty w Polsce może się zmienić nawet w trakcie pielgrzymki.Niezależnie od informacji dobiegających ze Stolicy Apostolskiej miasto przygotowuje się na przyjazd młodzieży uczestniczącej w Światowych Dniach Młodzieży. Według szacunków, do Częstochowy może przyjechać nawet 12 tysięcy młodych ludzi. Miasto zapewnia, że będzie również gotowe na wizytę papieża.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Bartłomiej Romanek

Komentarze

20
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

KISIA

To jest plaga watykańska! Będą się odbywały cuda na kiju. Tępota uwierzy w to. że będzie uzdrowiona! Za moje pieniądze!

Ja JUS

a potem Rzepliński ma zostać przez Franciszka ochrzczony na wniosek Komisji Weneckiej.

Tyjo

Jerombol,jak jo sie ciesza ,że tyn Francek do nos przzyjedzie.
Kule bele ,loboczcie zaś wiela za te miliony co ta jego wycieczka bydzie kosztowac
szloby pomoc tak strasznie chorym dzieciom co to nasz rzond mo w d****.
Na to niy ma piyniyndzy.

Matka Boska

Nie tylko Jasna Góra Cudami słaynie, ale Jasna CHolera również

mieszczuch

W tych 2 miastach żyć się nie da, bo coraz inna plaga i zamęt i korki i inne przyjemności. W centrach żyje bida, co na mieszkania wzięła kredyty i podpisała cyrograf na spłatę przez całe życie, a elyta wyniosła się do pałaców i posiadłości na terenach eco i dolata helycopterami w razie potrzeby, a samulotami za hranice. W centrach smród i bida została.

lucyper

przyleci jeden czy dwóch?

koks

Der leitner Franz.

gosc

zagrozeniem dla papieza sa uchodzcy bo zamiast kosciolow to bedziemy budowac meczety i chyba w tej sprawie odwiedza nasz kraj -i bedzie tracil wiernych

Antoni

...a Watykan zostawić muzułmańskim uchodźcom. Wtedy stanie się bardziej wiarygodnym .
Dzisiaj i prominentni zachodnioeuropejscy politycy i duchowni są tacy szczodrzy tyle że nie swoim kosztem.
Nie powiem , lubię tego człowieka za jego szczerość ale czasami oplata jak Gomułka.

koks

A w Wąchocku i Bełżycach też będzie ?

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.