Papież Franciszek tylko na Błoniach?!

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Grzegorz Skowron

Papież Franciszek tylko na Błoniach?!

Grzegorz Skowron

Obradujący w Warszawie Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży zastanawia się nad rezygnacją ze mszy św. w Brzegach pod Wieliczką. O zmianach w programie papieskiej pielgrzymki mogą zdecydować względy bezpieczeństwa.

Jednym z powodów takiej decyzji może być brak zgody na zamknięcie autostrady A4 i zamienienie jej na parking dla autobusów dowożących pielgrzymów. Miejsce przewidziane na główne spotkanie młodzieży z papieżem Franciszkiem jest też słabo skomunikowane, a ewakuacja uczestników uroczystości po jej zakończeniu będzie trwać wiele godzin.

Autor: Joanna Urbaniec

Dużo łatwiej jest zapewnić bezpieczeństwo na krakowskich Błoniach, gdzie wiele razy tłumy uczestniczyły w mszach odprawianych przez papieża Jana Pawła II, a 10 lat temu – przez Benedykta XVI.

Jak podaje lovekrakow.pl, rozważane jest także przeniesie głównych uroczystości na lotnisko w Pobiedniku. Taką lokalizację (jako jedną z dwóch możliwych, oprócz Błoń) podaje portalowi wojewoda małopolski Józef Pilch.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, krakowska kuria jest zaskoczona propozycjami zmian, tak samo jak władze Wieliczki, które od kilku miesięcy przygotowują się do przyjęciach pielgrzymów w Brzegach.

O tym, co zdecydował Komitet Organizacyjny ŚDM poinformujemy w jutrzejszym „Dzienniku Polskim”.

Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Komentarze

14
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

wszz

A czy nie prościej odwołać wogóle ten PISowski cyrk który będzie służył do promocji PISowskich pseudo katolików

Kr@kus

aby ta cała hucpa miała miejsce w Warszawie. To byłaby znakomita decyzja. Warto aby obradujący w Warszawie Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży zastanowił się nad tym poważnie.

Ika ..

Jestem krakowianką i nie życzę sobie w moim mieście tratowania tak pięknego miejsca jak Błonia !!!
Poza tym nikt nas nie pytał, czy życzymy sobie takiego "spędu" w naszym mieście. Najwyższy czas, żeby mieszkańcy (rodowici) decydowali o takich wydarzeniach i żądali szczegółowych, oficjalnych rozliczeń, do wglądu. Bo to kościół w całości powinien pokrywać koszty ŚDM, a nie my. Mam na to tylko jedno słowo: Skandal!

aa

Ale trzeba choć pokazać papieżowi poświęcone rondo w Brzegach z pomnikiem!

doprawdy

Z powodu jakichś tam względów bezpieczeństwa wiernych podrywać autorytet Kościoła Krakowskiego? To możliwe chyba tylko w Warszawie.

x

oj campus miseocordiae........ ;(
ojjjjo ojj te piniążki...

x

no to mamy "pewniaka"
impreza odwołana na pewno w Brzegach... skoro tak już obradują.
A pieniędzy poszło tam wch..j w kładkę, drogi, asfalt, BA! nawet trakt OśwJPII powstał :D

Napiszcie więcej - co to za "komitet"?
Kto tam siedzi? Świecki czy kościelny? Warszawa czy władze Krakowa?

Z Brzegów zabiorą do Pobiednika... też mi zamiana!!!!
Szczególnie jak rozkopana s7 i Igołomska...

adieu

Lepiej późno niż wcale. Jaki by nie był rząd, to każdy ma fachowych ludzi od organizacji bezpieczeństwa w tłumach. Tak było przy wizytach JPII za PRL i potem, i tak zostanie, chyba że chwilowo władający wódz uzna takich speców za szkolonych w Moskwie albo za potomków KPP (potomkowie PZPR i funkcjonariuszy carskich się nie liczą z oczywistego powodu). Brzegi to był pana Kozaka, tamtejszego obywatela, pomysł poroniony z powodu ryzykownego niedostosowania terenu i możliwości komunikacji oraz zaplecza. Kościółkowi krzyczeli, że przyjedzie pół świata i się na Błoniach nie zmieści. No to co? Będą wystawać poza Błonia. I niech wystają na zdrowie, nawet do brzegów Morza Śródziemnego. Ale nie powpadają do wyrobisk po żwirowniach i rowów melioracyjnych, nie zostaną powpychani na linie kolejową ani na autostradę. Rozejdą się z Błoń powolutku na wszystkie strony świata, znajdą swoje miejsca przesiadek czy kwater na piechotę.

ada

dopiero teraz nad tyn sie zastanawiaja? Czy nie mozna bylo o tym pomydlec zanim piczyniono te wszystkie inwestycje na Brzegach? Szczerze id piczatku zastanawialan sie kto wpadl na tak poroniiny pimysl, zeby spitkanie z Papiezem zamiast jak zawsze na Bloniach organizowac na podwielickiej wiosce?

jkj

A impreza w Krakowie. To tylko w Polsce możliwe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.