Dorota Dejmek

Papieros to cios w serce palacza. O szkodliwości palenia papierosów

Tytoń jest po prostu trucizną - mówi prof. Piotr Jankowski Fot. archiwum Tytoń jest po prostu trucizną - mówi prof. Piotr Jankowski
Dorota Dejmek

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Jankowskim z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego CM, sekretarzem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, o tym, jak bardzo palenie papierosów szkodzi zdrowiu, sprzyja chorobom i przedwczesnej śmierci.

- Pierwszy dzień trwającej właśnie w Krakowie XI Konferencji „Kardiologia Prewencyjna 2018” poświęcony był w znacznym stopniu problemowi palenia tytoniu, negatywnym skutkom, jakie nałóg wywołuje, a także leczeniu tego uzależnienia. Wczoraj odbyła się także sesja „Czy Polskę da się wyleczyć z palenia?” z udziałem m.in. Jarosława Pinkasa, głównego inspektora sanitarnego oraz Zbigniewa Króla, podsekretarza w Ministerstwie Zdrowia. Eksperci dyskutowali z politykami na temat najefektywniejszych metod zmniejszania zagrożenia polskiej populacji chorobami odtytoniowymi, omawiano sformułowany przed kilkoma laty cel „Polska wolna od dymu tytoniowego w 2030 roku”. To wciąż realne?

- Moim zdaniem, osiągnięcie tego celu jest coraz trudniejsze, liczba palaczy w Polsce nie zmniejsza się tak, jak oczekiwano przyjmując projekt. Mimo wielu działań, akcji, kampanii, w naszym kraju nałogowo pali papierosy blisko 1/4 społeczeństwa, z czego większa część to mężczyźni. Tempo zmniejszania się częstości palenia w Polsce wyhamowało niestety w ostatnich latach. Obecnie wskazuje się, że wśród osób młodych częstość palenia zaczyna nawet rosnąć.

- Nie ma usprawiedliwienia dla palenia tytoniu?

W dalszej części tekstu:

  • Jaka jest różnica między czynnym a biernym paleniem?
  • Czy po rzuceniu palenia nasz organizm się w jakimś stopniu regeneruje?
  • Czy wszyscy zawałowcy to palacze?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.