Dorota Dejmek

Papieros to cios w serce palacza. O szkodliwości palenia papierosów

Tytoń jest po prostu trucizną - mówi prof. Piotr Jankowski Fot. archiwum Tytoń jest po prostu trucizną - mówi prof. Piotr Jankowski
Dorota Dejmek

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Jankowskim z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego CM, sekretarzem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, o tym, jak bardzo palenie papierosów szkodzi zdrowiu, sprzyja chorobom i przedwczesnej śmierci.

- Pierwszy dzień trwającej właśnie w Krakowie XI Konferencji „Kardiologia Prewencyjna 2018” poświęcony był w znacznym stopniu problemowi palenia tytoniu, negatywnym skutkom, jakie nałóg wywołuje, a także leczeniu tego uzależnienia. Wczoraj odbyła się także sesja „Czy Polskę da się wyleczyć z palenia?” z udziałem m.in. Jarosława Pinkasa, głównego inspektora sanitarnego oraz Zbigniewa Króla, podsekretarza w Ministerstwie Zdrowia. Eksperci dyskutowali z politykami na temat najefektywniejszych metod zmniejszania zagrożenia polskiej populacji chorobami odtytoniowymi, omawiano sformułowany przed kilkoma laty cel „Polska wolna od dymu tytoniowego w 2030 roku”. To wciąż realne?

- Moim zdaniem, osiągnięcie tego celu jest coraz trudniejsze, liczba palaczy w Polsce nie zmniejsza się tak, jak oczekiwano przyjmując projekt. Mimo wielu działań, akcji, kampanii, w naszym kraju nałogowo pali papierosy blisko 1/4 społeczeństwa, z czego większa część to mężczyźni. Tempo zmniejszania się częstości palenia w Polsce wyhamowało niestety w ostatnich latach. Obecnie wskazuje się, że wśród osób młodych częstość palenia zaczyna nawet rosnąć.

- Nie ma usprawiedliwienia dla palenia tytoniu?

W dalszej części tekstu:

  • Jaka jest różnica między czynnym a biernym paleniem?
  • Czy po rzuceniu palenia nasz organizm się w jakimś stopniu regeneruje?
  • Czy wszyscy zawałowcy to palacze?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.