Maria Mazurek

Papier przetrwa, bo najszybciej starzeje się... nowoczesność

Papier przetrwa, bo najszybciej starzeje się... nowoczesność Fot. Andrzej Banaś
Maria Mazurek

W piątek, 20 października Rycerski Zakon Bibliofilski świętuje 25. urodziny. Rozmawiamy z jego Wielkiem Mistrzem, dr. Jerzym Dudą

Powinnam się do Pana zwracać: Wielki Mistrzu?

Mogłaby pani też mówić do mnie: Dostojny Woluminie. Wielkiego Komandora Wschodu - to również jedna z zaszczytnych funkcji naszego zakonu - należałoby tytułować: Dostojny Foliancie lub Wasza Paginacjo.

Wie pani, w naszej konstytucji, spisanej przez Kazimierza Wojciecha Witkiewicza, pierwszego Wielkiego Mistrza Zakonu (zakon powstał w 1930 roku, ale został reaktywowany w 1992), główna zasada brzmi: „Najwyższą Cnotą Zakonu jest Miłość do Ksiąg”. Ale prawda jest również taka, że my wszyscy, no cóż, jesteśmy ludźmi z poczuciem humoru.

Z ręką na sercu powiem Panu, że nie słyszałam nigdy wcześniej o waszym zakonie.

Nie martwi mnie to ani nie dziwi. Tajemniczość jest dla nas niezwykle ważna. Nie można tak od razu wykładać kawę na ławę. Zakony zawsze działałały w dyskretny sposób.

Co musiałabym zrobić, żeby zostać członkiem zakonu?

Nic. Czekać. Któryś z braci musiałby zwrócić na panią uwagę; następnie obserwowalibyśmy panią. Po kilku latach może byśmy panią przyjęli - mogłaby pani liczyć na tytuł Damy Książki.

Czytaj dalej i dowiedz się, jak wygląda przyjmowanie nowych członków zakonu oraz po co powstała ta niezwykła organizacja. 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Maria Mazurek

Jestem dziennikarzem i redaktorem Gazety Krakowskiej; odpowiadam za piątkowe, magazynowe wydanie Gazety Krakowskiej. Moją ulubioną formą jest wywiad, a tematyką: nauka, medycyna, życie społeczne. Jestem współautorką siedmiu książek, w tym czterech napisanych wspólnie z neurobiologiem, prof. Jerzym Vetulanim (m.in. "Neuroertyka" i "Sen Alicji"), kolejne powstały z informatykiem, prof. Ryszardem Tadeusiewiczem i psychiatrą, prof. Dominiką Dudek. Moją pasją jest łucznictwo konne, jestem właścicielką najfajniejszego konia na świecie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.