Panny, co rozkochały artystów

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Paweł Stachnik

Panny, co rozkochały artystów

Paweł Stachnik

20 LISTOPADA 1900. W Bronowicach Małych odbywa się wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Stanisław Wyspiański portretuje je w swoim dramacie. W siostrach Mikołajczykównych kochają się artyści.

Zaczęło się od Włodzimierza Tetmajera. Ten młody, zdolny malarz z zacnej ziemiańskiej rodziny wiosną 1890 r. poznał u wójta Bronowic Małych Macieja Czepca córkę miejscowego gospodarza Annę Mikołajczykównę. On miał 28 lat, ona 16. Młodzi zakochali się w sobie, nie bacząc na różnicę stanu, majątku i wykształcenia. Tetmajer ukrywał romans przed rodzicami, słusznie przewidując, że nie spotka się ze zrozumieniem. Gdy wreszcie zdobył się na odwagę i powiedział ojcu o swojej wybrance, ten zareagował niechęcią.

Towarzyski bojkot

Mimo to Włodzimierz zaręczył się z Anną, a w sierpniu 1890 wziął z nią ślub w kościele Mariackim w Krakowie. W ceremonii uczestniczyła garstka przyjaciół; rodziców malarz nie powiadomił. Wykorzystał fakt, że jak co roku wyjechali do Zakopanego na lato. O ślubie syna powiadomił ich krewny, który przypadkowo zobaczył młodą parę pod kościołem na Rynku.

Ślub wywołał w Krakowie konsternację. Oto cieszący się towarzyskim powodzeniem zdolny malarz żeni się z prostą chłopką! Wcześniej zaś zerwał zaręczyny z urodziwą i zamożną córką ziemian z guberni mohylewskiej. „Krakowskie salony bojkotują Włodzimierza Tetmajera i spisują na straty. Ubywa znajomych.

Czytaj więcej.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.