Pani Anna z Torunia, która zaciągnęła kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, wygrała proces z PKO BP

Czytaj dalej
Fot. Fot. Krzysztof Osiński/Nadesłane
Małgorzata Oberlan

Pani Anna z Torunia, która zaciągnęła kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, wygrała proces z PKO BP

Małgorzata Oberlan

Sąd Rejonowy w Toruniu orzekł, że bank stosował niedozwoloną praktykę: kurs franka przeliczał według swoich tabel. Teraz ma oddać klientce 40 tys. zł.

Chodzi o kredyt hipoteczny „Własny Kąt” banku PKO BP. Pani Anna Torunia umowę kredytową z bankiem podpisała w 2007 roku. Wysokość kredytu określono na 99 tys. 220 CHF ( franków szwajcarskich ), zaś okres spłaty na 30 lat. Torunianka otrzymała dokładnie 221 tys. 819 zł i mogła zrealizować swoje mieszkaniowe plany.

Jak ustalono w Sądzie Rejonowym w Toruniu, kobieta w ciągu dekady (2007-2017 r.) spłaciła ponad 138 tys. zł. Już w zawartej umowie kredytowej mowa była o tym, że spłata rat będzie dokonywana w złotych, przy zastosowaniu kursu sprzedaży waluty z tabeli banku. I tak też się latami działo.

Cztery opcje biegłego

Pani Anna pozwała jednak bank o zwrot ponad 40 tys. zł wnosząc, że PKO BP zastosowało przy umowie kredytowej tak zwaną klauzulę abuzywną (niedozwoloną). Chodziło właśnie o przeliczanie kursu franka szwajcarskiego według bankowej tabeli. Sąd Rejonowy w Toruniu, na podstawie biegłego z dziedziny finansów ustalił, co następuje.

W okresie od sierpnia 2007 do sierpnia 2017 roku bank potrącił z rachunku powódki - na poczet spłaty rat kredytu - łącznie 138 tys. 388,62 zł. Suma należnych w tym okresie rat byłaby niższa o:

Opcja pierwsza: 43 tys. 578,18 zł - przy przyjęciu na potrzeby ustalenia wysokości poszczególnych rat kursu kupna CHF obowiązującego w banku w dniu zawarcia umowy ( 13 .08. 2007 r.),

Opcja druga: 43 tys. 493,10 zł - przy przyjęciu na potrzeby ustalenia wysokości poszczególnych rat kursu kupna CHF, obowiązującego w banku w dniu wypłaty kredytu ( 14. 08. 2007 r.) ,

Opcja trzecia: 40 tys. 601, 52 zł - przy przyjęciu, że kredyt powinien być spłacany w PLN (bez indeksacji) ale przy zachowaniu pozostałych umownych warunków spłaty (ilości i rodzaju rat, stopy odsetkowej ),

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.