Pandemia, czyli wolność umrze jako pierwsza

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Marek Kęskrawiec

Pandemia, czyli wolność umrze jako pierwsza

Marek Kęskrawiec

Nadchodzą czasy ponownego zdefiniowania, czym jest demokracja i prawa obywatelskie oraz na ile jesteśmy gotowi zrezygnować z dotychczasowych wolności, by chronić swoje bezpieczeństwo – wartość, którą w trudnych czasach cenimy najbardziej. Na razie widać wyraźnie, że części przywilejów już się pozbyliśmy. A właściwie zrobiła to w naszym imieniu władza, z góry zakładając, że nie będziemy specjalnie protestować.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przed Wielkanocą, że jesteśmy dopiero na początku walki z koronawirusem, a szczyt pandemii nadejdzie może w maju, a może w czerwcu.

Do tego czasu głównym zadaniem rządu będzie „wypłaszczenie krzywej zachorowań”. W poświąteczny wtorek minister zdrowia dodał, że nie mamy co liczyć, by zaraza opuściła nas wraz z letnimi temperaturami. „Będziemy się z nią borykać przez rok” – stwierdził Łukasz Szumowski, zaznaczając wyraźnie, że powinniśmy na razie zapomnieć o wakacjach takich, jakie znaliśmy do tej pory.

Nie będzie więc szybkiego powrotu do normalnego życia, choć na pocieszenie władze obiecują nam, że powoli zaczną demontować system surowych ograniczeń. Wiele też wskazuje na to, że musimy przyzwyczaić się do myśli, iż świat europejskiego celebrowania wolności, z jego niemal nieograniczoną swobodą przemieszczania się, odchodzi w przeszłość.

Koronawirus w jakiejś formie, być może na wzór mutującej stale grypy, zostanie z nami na lata. Coraz mocniej też będzie docierało do nas przekonanie, że tylko kwestią czasu jest, aż kolejny wirus lub bakteria przeskoczą ze zwierzęcia na człowieka, wywołując następną pandemię, być może jeszcze groźniejszą niż ta dzisiejsza.

Czytaj więcej o zmianach na świecie w czasie i po pandemii.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Marek Kęskrawiec

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Józef Brzozowski

Władza, wykorzystując strach i ogłupianie, podporządkowuje sobie bierne społeczeństwo jak stado baranów.

Mnie się wydaje, że jednak bardziej jesteśmy zależni od własnej świadomości zbiorowej, jak od władzy. Nasza świadomość zbiorowa jest odwrotnie proporcjonalna do despotycznej dyktatury władzy.

Ja uważam, że powinniśmy traktować ludzi władzy jako najemników, mających – konkretnie do stanowiska – publicznie określony zakres obowiązków, płacić im za pracę i mieć możliwość cofnięcia mandatu do sprawowania władzy za pomocą referendum w okręgu, w którym ten mandat otrzymali. Gdyby tak było to elektroniczne systemy „tele-anioł” i „Pegasus” służyłyby naszemu bezpieczeństwu, nie zniewoleniu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.