Palmy i plaża kuszą nas na sylwestra [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Rodrique Ngowi
Małgorzata Stempinska

Palmy i plaża kuszą nas na sylwestra [infografika]

Małgorzata Stempinska

To ostatni dzwonek, by w biurze podróży upolować atrakcyjną wycieczkę albo kupić bilety lotnicze.

Pani Marta z Torunia wraz ze swoim chłopakiem po raz pierwszy spędzą sylwestra za granicą. Od jakiegoś czasu chodził im po głowie wyjazd na Zanzibar.

- Gdy w internecie znaleźliśmy bilety na samolot w bardzo okazyjnej cenie w terminie sylwestrowym, nie wahaliśmy się ani chwili. Wylatujemy z Polski 29 grudnia. Na miejscu będziemy dwa tygodnie. Grudzień, styczeń i luty to na Zanzibarze najcieplejsze miesiące. Już się nie możemy doczekać tych temperatur powyżej 30 stopni Celsjusza! Temperatura wody podobno w styczniu nie spada poniżej 25 stopni. Bajka! - mówi torunianka.

Egipt już nie jest numerem jeden

Pani Marta z chłopakiem sami sobie zorganizowali sylwestrowy wyjazd. Jednak zdecydowana większość mieszkańców regionu skorzysta z pomocy biura podróży.

Ze statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl, największego w Polsce multiagenta turystycznego, wynika, że na tegoroczne święta Bożego Narodzenia i sylwestra wyjedzie z biurami podróży aż o 28 procent turystów więcej niż w podobnym okresie ubiegłego roku. I to mimo wyjątkowo niekorzystnego układu kalendarza w tym roku.

Niemal co czwarty klient biur podróży spędzi ten czas na Wyspach Kanaryjskich.

- Jak drastyczny jest spadek popularności Egiptu, od lat lidera w tym względzie, niech świadczy fakt, że w 2014 na Boże Narodzenie i sylwestra ten kierunek wybrało 45 procent klientów biur podróży. Obecnie wybiera się tam 19 procent turystów, w 2015 roku było to około 20 procent - zaznacza Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl.

Jak dodaje, na trzecim miejscu wśród kierunków wyjazdowych znalazła się Kuba.

To dlatego że na miejsce można bezpośrednio dolecieć czarterowym dreamlinerem, a nie rejsowymi samolotami. Lot bezpośredni jest znacznie tańszy.

Poza tym za pobyt na Kubie trzeba zapłacić o wiele mniej niż na sąsiedniej Dominikanie.

Do dziesiątki najpopularniejszych kierunków weszła w tym roku Malta.

- W poprzednich latach nasi klienci na sylwestra najczęściej wybierali Egipt. W tym roku stawiają na egzotykę. Wolą wydać więcej, ale polecieć w bardziej egzotyczne miejsce, na przykład na Mauritius czy do Kenii. W cenę wyjazdu wliczona jest sylwestrowa kolacja. Poza tym klienci wiedzą, że wybierając wspomniane kierunki, o tej porze roku będą mogli nacieszyć się temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza oraz bardzo ciepłą wodą - przekonuje Anna Flasińska, współwłaścicielka Biura Podróży Summer w Bydgoszczy.

Pracownica jednego z toruńskich touroperatorów dopowiada: - U nas od lat dużym powodzeniem cieszą się sylwestrowe wyjazdy do stolic państw sąsiadujących z Polską, m.in. do Wiednia, Budapesztu, Pragi, Bratysławy czy Wilna. Cena, poza podróżą autokarem, noclegiem, ubezpieczeniem, śniadaniami, obejmuje także opiekę pilota i możliwość zwiedzania miasta. Jeżeli chcielibyśmy iść na bal sylwestrowy, na miejscu, to poniesiemy dodatkowy koszt - od 150 do 400 złotych od osoby - słyszymy.

Ile kosztują wyjazdy?

Palmy i plaża kuszą nas na sylwestra [infografika]
infografika mow Boże Narodzenie i sylwester z biurem podróży

Jak się możemy przekonać, najdroższe Boże Narodzenie i Nowy Rok zafundują sobie turyści wypoczywający w tym czasie na Malediwach i Mauritiusie. Na tych dalekich wyjazdach waży przede wszystkim koszt rejsowego biletu lotniczego.

Na stoku chętnie powitają Nowy Rok

W okresie świąteczno-sylwestrowym bardzo dużą popularnością cieszą się również wyjazdy w góry.

Ze statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl wynika, że święta Bożego Narodzenia i sylwestra na zagranicznych stokach chce spędzić ok. 14-15 proc. rezerwujących.

Jakie kierunki najczęściej wybierają narciarze?

Oprócz Włoch, Austrii i Francji, które znalazły się w dziesiątce najpopularniejszych kierunków, narciarze chcą spędzić ten okres w Czechach, Szwajcarii i na Słowacji. - Przewidujemy, że odsetek wyjeżdżających w tym czasie na stoki osiągnie poziom 20 procent. Specyfika rezerwacji wyjazdów narciarskich polega na czekaniu na informacje śniegowe w ośrodkach, do których się wybieramy. Poza tym w grudniu w nielicznych kurortach oferowana jest „gwarancja śniegu”, a więc możliwość zmiany miejscowości lub czasu wyjazdu w wypadku niedostatecznych warunków narciarskich - podsumowuje Radosław Damasiewicz.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.