Otwierać! Tu kontrola skarbowa

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Agnieszka Domka-Rybka

Otwierać! Tu kontrola skarbowa

Agnieszka Domka-Rybka

Bez zapowiedzi i za okazaniem legitymacji służbowej - urzędnicy mogą w każdej chwili wejść do domu-firmy.

- Jestem informatykiem i mam działalność gospodarczą zarejestrowaną w mieszkaniu - mówi pan Mariusz z Bydgoszczy (nazwisko znane redakcji). - To mi się bardziej opłaca niż praca na etacie. Przygotowuję projekty dla różnych firm i dzięki temu więcej zarabiam. Czy urzędnicy skarbówki mogą w każdej chwili wejść z kontrolą do mojego domu? W jakich godzinach mogę się ich spodziewać?

Zgoda prokuratora? Zależy od interpretacji?

Fiskus ma teraz takie prawo. Reguluje to art. 59 ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, która weszła w życie 1 marca.

- Czynności kontrolne mogą odbywać się w urzędzie celno-skarbowym, siedzibie kontrolowanego, miejscu prowadzenia lub przechowywania ksiąg podatkowych oraz w każdym innym związanym z prowadzoną działalnością, w tym również w lokalu mieszkalnym - cytuje fragment tej ustawy Magdalena Lemańska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Natomiast w przypadku przeszukania, m.in. mieszkania, kontrolowanemu okazuje się postanowienie prokuratora o wyrażeniu na nie zgody. Gdy zaś istnieją podstawy do przypuszczenia, że dowody znajdują się w miejscu prowadzenia biznesu - zgoda prokuratora nie jest potrzebna.

Co to może oznaczać w praktyce?

- Fiskus zawsze znajdzie oficjalny pretekst by wszcząć kontrolę na tzw. legitymację, a jak zajdzie potrzeba, jego wysłannicy przeszukają lokal, w którym nie tylko podatnik prowadzi działalność, ale też żyje i mieszka z rodziną - uważa mec. Robert Nogacki, właściciel Kancelarii Prawnej Skarbiec.

- Intencja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej jest dobra - przekonuje jeden z kujawsko-pomorskich urzędników (anonimowo) i zaraz dodaje: - Jednak, jak to będzie wyglądało w rzeczywistości, to już zupełnie inna sprawa. Na pewno kontrole będą odbywały się w godzinach pracy osób do nich uprawnionych.

Urząd Celno-Skarbowy u nas jest w Toruniu

Od 1 marca urzędnicy nie muszą już zawiadamiać wcześniej o zamiarze kontroli. Jej wszczęcie następuje bowiem z urzędu. Może być przeprowadzona na podstawie legitymacji służbowej. Powinna być zakończona nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia jej rozpoczęcia. Istnieje jednak możliwość jej przedłużenia.

Ponadto nowa ustawa uprawnia aparat skarbowy do dostępu do dokumentów firmowych objętych tajemnicą czy wykorzystania psów tropiących i specjalistycznego sprzętu.

- Prosta kontrola może więc zmienić się w regularny nalot służb mundurowych na normalnie działającą firmę - uważa mec. Nogacki. - To już nawet nie będzie polowanie a zwykłe kłusownictwo, bo tak należy rozumieć powołanie kolejnej służby. Do fikcji literackiej należy zaliczyć stwierdzenie, że KAS będzie wspierała podatnika, płatnika i przedsiębiorcę. Do tego nie potrzeba powoływać służby z uprawnieniami prokuratorskimi. Proponowany mechanizm to pełna inwigilacja.

Przypomnijmy, 1 marca powstał Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu - dla całego regionu.

Zadaniem naczelnika UC-S jest m.in. kontrola celno-skarbowa, ustalanie i określanie podatków, opłat oraz innych należności budżetowych czy obejmowanie towarów procedurami celnymi.

Z kolei akcyzę rozlicza się w dwóch miejscach: Trzecim Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy oraz Drugim US w Toruniu. W ramach KAS bezpośrednia obsługa podatników nadal odbywa się w urzędach skarbowych, które pozostały w dotychczasowych lokalizacjach.

Podatnicy, którzy mają pytania w związku z reformą fiskusa, mogą skorzystać z ogólnopolskiej Krajowej Informacji Skarbowej. Jest dostępna pod numerem telefonu 801 055 055 lub 22 330 03 30.

Co może kontroler bez zapowiedzi?

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.