Ostrowianin przeżył niemieckie eksperymenty medyczne w Dachau

Czytaj dalej
Marek Weiss

Ostrowianin przeżył niemieckie eksperymenty medyczne w Dachau

Marek Weiss

Czesław Piechota miał 17 lat, kiedy wybuchła II wojna światowa. Najpiękniejszy okres jego życia przypadł na koszmar okupacji, która w jego przypadku miała szczególnie mroczne oblicze. Aż 5 lat spędził bowiem za drutami obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie poddawany był pseudomedycznym eksperymentom. Wiele razy ocierał się o śmierć, ale pisane mu było dożyć 95 lat.

Już w wieku dwóch lat stracił matkę. Ojciec ze względu na pracę w zawodzie budowlańca nie mógł poświęcić dzieciom zbyt dużo czasu. Zajmowały się nimi dwie kolejne macochy. Mimo to wyniósł z domu głęboki patriotyzm, który dodatkowo ukształtowało w nim Gimnazjum Męskie w Ostrowie.

Tuż przed wybuchem wojny bezskutecznie próbował na ochotnika zgłosić się do wojska. W czasie okupacji szybko nawiązał kontakty z kolegami szkolnymi. Młodzi ludzie, w wieku 16-18 lat, postanowili nie siedzieć z założonymi rękami. Na początek, już jesienią 1939 roku, odzyskali część sprzętu sportowego znajdującego się w ich szkole. Dokonali tego, choć w tym czasie stacjonowała tam jednostka Wehrmachtu.

Wybrali sobotę, kiedy wszyscy żołnierze spędzali czas w łaźni. Ponieważ znali wszystkie zakamarki, bez trudu wynieśli stroje, buty i piłki. Podczas tej akcji zauważyli, że Niemcy wyrzucili na podwórze stosy książek ze szkolnej biblioteki. Podczas następnej okazji ponowili akcję i przetransportowali je do bramy znajdującej się naprzeciw szkoły, a potem rozprowadzili po domach.

Niestety, kolejna taka akcja zakończyła się wpadką. Czesław Piechota został wraz z dwoma kolegami zatrzymany. Cała trójka została skierowana do przymusowych robót drogowych, co w okupacyjnej rzeczywistości było najlżejszym wymiarem kary.

Gimnazjaliści zawiesili wszelkie akcje i zaostrzyli czujność, a posiadany sprzęt ulokowali w bezpieczniejszych miejscach. Postanowiono ograniczyć się do zbierania informacji o niebezpiecznych funkcjonariuszach SS i volksdeutschach oraz o wysiedleniach ludności. Ponadto Piechota został zobowiązany do nasłuchów radiowych i dostarczania kolegom wiadomości.

W dalszej części artykułu:

  • Jak Czesław Piechota trafił do obozu koncentracyjnego?
  • Jak wyglądało życie więźnia w Dachau?
  • Jakie eksperymenty medyczne przeprowadzano w obozie?

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Marek Weiss

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.