Dorota Dejmek

Osteoporoza. Groźna choroba metaboliczna kości

Na stan kości pracujemy przez całe życie Fot. 123RF Na stan kości pracujemy przez całe życie
Dorota Dejmek

Podstawą profilaktyki jest dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości wapnia i witaminy D3 oraz aktywność fizyczna. Jednak to nie zawsze wystarcza. Wówczas należy wkroczyć z lekami, i to od razu po postawieniu diagnozy, nie czekając na pierwsze złamania.

Bezobjawowa, ale groźna choroba metaboliczna kości. O osteoporozie mówi się „cichy zabójca”. I jest to prawdziwe określenie. Choroba, a dokładnie powikłania nią spowodowane są przyczyną licznych zgonów. Z badań wynika, że co 5. kobieta i co 3. mężczyzna umierają w pierwszym roku po złamaniu szyjki kości udowej.

- W 2017 roku na polskich drogach zginęło w wypadkach około 2 tysięcy osób, a w konsekwencji tego najpoważniejszego typu złamania, czyli złamania szyjki kości udowej, zmarło prawdopodobnie dwa razy więcej ludzi - mówi dr n. med. Maria Rell-Bakalarska, reumatolog z Centrum Reumatologii i Osteoporozy Rheuma Medicus.

- Według Raportu Osteoporoza - cicha epidemia w Polsce, wydanego w 2015 roku przez Europejską Fundację Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych, liczba osób ze złamaniem osteoporotycznym w Polsce w roku 2010 wynosiła ponad 2 miliony. W związku ze starzeniem się społeczeństwa liczba ta stale rośnie i przewiduje się, że w 2035 roku liczba ta się podwoi. Pamiętajmy, że każde złamanie tzw. niskoenergetyczne, czyli złamanie w wyniku upadku z wysokości ciała może być pierwszym objawem osteoporozy.

W dalszej części artykułu:

  • Czy mężczyźni również chorują na osteoporozę?
  • Na czym powinna polegać profilaktyka?
  • Jak wygląda leczenie osteoporozy?

 

 

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.