Paweł Stachnik

Oskarżona Rita Gorgonowa. Zagadka po latach

Rita Gorgonowa ze swoją córką Ewą na dziedzińcu więzienia św. Michała w Krakowie Fot. NAC Rita Gorgonowa ze swoją córką Ewą na dziedzińcu więzienia św. Michała w Krakowie
Paweł Stachnik

Styczeń 1931. Cała Polska żyje procesem Rity Gorgonowej oskarżonej o zabicie młodej dziewczyny. Zostaje uznana winną i skazana. Sprawa budzi ogromne zainteresowanie. Tak jest do dziś.

Tragedia rozegrała się w nocy z 30 na 31 grudnia 1931 r. w willi inż. Henryka Zaremby w modnym letnisku Łączki koło Brzuchowic pod Lwowem. Około północy czternastoletniego syna Zaremby, Stasia, zbudził skowyt psa. Zaniepokojony chłopiec zerwał się z łóżka. W sąsiednim pokoju dostrzegł jakąś postać, która szybko wymknęła się na zewnątrz. W sypialni siostry zaś zobaczył widok, który zmroził mu krew w żyłach.

Elżbieta (nazywana Lusią) leżała w łóżku w nienaturalnej pozycji, cała zalana krwią. Krew była też na ścianach i podłodze. Zaszokowany chłopiec zbudził domowników, a ci wezwali policję. Przybyli ze Lwowa śledczy szybko ustalili, że zabójstwa dokonał ktoś z wewnątrz, a jako najbardziej prawdopodobnego sprawcę wskazali opiekunkę dzieci Zaremby - 30-letnią Ritę Gorgonową.

Romans inżyniera

Śledztwo wykazało, że Lusię zamordowano zadanymi w głowę ciosami kilofa do kruszenia lodu. Kilof (nazywany dżaganem) znaleziono potem w ogrodzie. Dziewczyna została też zdeflorowana palcami. W willi brakowało śladów włamania, nie zareagował biegający koło domu pies.

Wskazówką dla śledczych stała się sytuacja w rodzinie Zarembów. Henryk Zaremba był znanym architektem. Miał córkę Elżbietę i syna Stanisława. Jego żona po urodzeniu dzieci zachorowała psychicznie i trafiła do zakładu w Kulparkowie.

By zapewnić Lusi i Stasiowi opiekę, Zaremba zatrudnił młodą i urodziwą guwernantkę Ritę Gorgonową. Rita urodziła się w 1901 r. w Dalmacji jako Margerita Ilić. Poznała tam pochodzącego ze Lwowa porucznika c.k. armii Erwina Gorgona, za którego wyszła i z którym przyjechała do Lwowa.

W dalszej części tekstu:

  • Jak kształtowały się relacje pomiędzy córką Zaremby a Ritą?
  • Co ustaliła policja?
  • Jak przebiegał proces Gorgonowej?

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.