Paweł Stachnik

Operacja „Burza”. Lwów w biało-czerwonych flagach

Sowieckie czołgi na lwowskiej ulicy. Widoczny polski orzeł i biało-czerwone flagi. Fot. archiwum Sowieckie czołgi na lwowskiej ulicy. Widoczny polski orzeł i biało-czerwone flagi.
Paweł Stachnik

22 lipca 1944 r. Armia Krajowa przystąpiła do walki o Lwów. Miasto zostało zdobyte we współdziałaniu z Armią Czerwoną. Potem Sowieci rozpoczęli aresztowania…

Wiosną 1944 r. Komenda Główna Armii Krajowej określiła zadania dla konspiracyjnych oddziałów we Lwowie i jego okolicach. Lwów jako najważniejszy polski ośrodek na Kresach Południowo-Wschodnich został wyznaczony na miejsce zbrojnej demonstracji podczas planowanej Akcji „Burza”. W momencie zbliżenia się frontu jednostki AK miały zostać zmobilizowane, następnie uderzyć na straże tylne wycofujących się Niemców, a potem wystąpić w roli gospodarza wobec nadchodzącej Armii Czerwonej.

Obszar Lwowski AK miał wystawić cztery silne Zgrupowania: „Wschód”, „Zachód”, „Północ” i „Południe”. Ich zadaniem było osłonienie Lwowa z tych właśnie kierunków przed cofającymi się jednostkami niemieckimi, ale przede wszystkim przed oddziałami ukraińskich nacjonalistów. Poważnie brano bowiem pod uwagę powtórzenie się sytuacji z jesieni 1918 r. Komenda Główna doceniała znaczenie tego ośrodka i podkreślała, że Lwów nie może zostać oddany.

Ośrodek miał zostać opanowany przez akowskie Zgrupowanie noszące nazwę „Miasto”. Było ono najsilniejsze i po mobilizacji liczyło około 3 tys. żołnierzy sformowanych w 5. Dywizję Piechoty AK. Zadaniem Zgrupowań „Zachód” i „Północ” było dodatkowo utrzymywanie korytarzy pozwalających na dojście do miasta ewentualnej odsieczy z Rzeszowszczyzny i Lubelszczyzny. Całością zmobilizowanych sił Obszaru dowodził jego komendant - płk. Władysław Filipkowski „Janka”.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.