Okiem Jerzego Stuhra. Jeden włoski dzień z uchodźcami

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Jerzy Stuhr

Okiem Jerzego Stuhra. Jeden włoski dzień z uchodźcami

Jerzy Stuhr

Kolejny raz wrócił Pan z Włoch. Ale, choć tym razem był Pan tam tylko „urlopowo i zimowo”, to przecież akurat wypadły we Włoszech wybory parlamentarne. Czy zdarzyło się coś niezwykłego?

Jeśli idzie o wybory, to raczej nie, bo właściwie nie rozstrzygnęły one niczego. Już wcześniej mówiło się o możliwościach wyborczych populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd z komikiem Beppe Grillo na czele, a i rządząca dotychczas Centroprawica miała swoje szanse. A teraz, w kilka dni po wyborczej niedzieli, jeszcze nie ma zbyt wiążących zwycięzców.

Ale właśnie z racji urlopowej bardziej byłem zależny od gazet. Miejscowych, regionalnych. A w nich można sporo wyczytać, dostrzec ślady spraw, które są miejscowe właśnie. Na przykład w Tyrolu, gdzie byłem, a który jest regionem granicznym, objawili się sprytni Austriacy. Orzekli, że każdy, kto mówi po niemiecku i urodził się w południowym Tyrolu, może dostać paszport austriacki. Taka była propozycja, może liczą, że za chwilę można przechwycić ten region?

Ale o tym wspominam jak o żarcie. Nawet nie wiem, czy sprawa ta znalazła duży oddźwięk w regionie.

Znalazłem sporo innych, ciekawych spraw, bardziej nam bliskich. Choćby taką, że młodzież szkolna w ramach inicjatywy „akcji imigracyjnych” postanowiła spędzić jeden dzień z imigrantami. I przypatrzeć się ich życiu, i ich pracy, temu, jak przebywają we Włoszech, jak się czują, jakie mają warunki.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Jerzy Stuhr

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.