Ograniczenia w Muzeum Auschwitz-Birkenau podczas ŚDM

Czytaj dalej
Fot. Alik Keplicz
Piotr Subik

Ograniczenia w Muzeum Auschwitz-Birkenau podczas ŚDM

Piotr Subik

W dniach 20-28 lipca oraz 1-3 sierpnia 2016 r. Miejsce Pamięci Auschwitz zwiedzać będą mogli wyłącznie uczestnicy Światowych Dni Młodzieży. Natomiast 29 lipca muzeum będzie zamknięte, bowiem przyjedzie do niego papież Franciszek.

Zorganizowane grupy uczestniczące w Światowych Dniach Młodzieży proszone są o rejestrację daty wizyty w stworzonym do tego celu serwisie internetowym. W okresie tym zwiedzanie odbywać się będzie specjalnie przygotowaną trasą. Ze względów na ogromne zainteresowanie i wymogi ochrony konserwatorskiej, zwiedzanie nie obejmie wnętrz historycznych budynków.

Trasa została jednak zaplanowana w taki sposób, aby młodzi pielgrzymi mogli poznać najważniejsze miejsca zarówno na terenie byłego obozu Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau. Najistotniejsze zagadnienia z historii obozu przybliży specjalnie przygotowana na tę okazję wystawa plenerowa. Każdy z pielgrzymów otrzyma specjalną ulotkę informacyjną, natomiast do wszystkich zarejestrowanych grup przesłane zostaną drogą elektroniczną szczegółowe informacje organizacyjne.

Podczas zwiedzania będzie można zakupić publikacje o Auschwitz specjalnie przygotowane dla uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Jak przypomina biuro prasowe muzeum, osoby przyjeżdżające w tych dniach muszą posiadać identyfikatory ŚDM, bo bez nich wejście nie będzie możliwe. Na teren Miejsca Pamięci nie można wnosić bagaży większych niż 10x20x30 cm.
Z kolei Ojciec Święty m.in. spotka się z byłymi więźniami niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, będzie modlić się przy tzw. Ścianie Śmierci przy Bloku 11, w celi św. Maksymiliana Marii Kolbego, a także przy pomniku ofiar obozu w Birkenau.

Wizyta papieża odbywać się będzie w dniu, w którym najprawdopodobniej przypada 75. rocznica apelu, podczas którego o. Maksymilian Maria Kolbe ofiarował swoje życie za Franciszka Gajowniczka, wybranego przez Niemców na śmierć głodową po ucieczce jednego z więźniów.

Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.