Karolina Brózda

Odpoczynek z... mordercą

Odpoczynek z... mordercą
Karolina Brózda

Łodzianie lubią czytać nieoczywiste, pełne zagadek historie kryminalne. Najlepiej, gdy akcja rozgrywa się w małej miejscowości.

W czasie wakacji łodzianie odpoczywają na różne sposoby. Wielu szuka rozrywki, wertując książkowe strony. Okazuje się, że lubują się zwłaszcza w kryminałach.

Wśród polskich autorów zdecydowanie króluje Katarzyna Bonda. Przychylność mieszkańców naszego miasta zyskała tym, że akcję swojej ostatniej powieści kryminalnej pt. „Lampiony” umiejscowiła właśnie w Łodzi. Historia jest mocno intrygująca, bo ktoś z niewiadomych powodów puszcza z dymem miejskie kamienice. Wszystko zmierza do tego, by Łódź zapłonęła jak Rzym za czasów Nerona.

Swoich wiernych fanów ma także Remigiusz Mróz. Ten 30-letni prawnik jako pierwszy polski pisarz w tamtym roku otrzymał podwójną nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego. Wyróżnienie przyniosły mu książki kryminalne „Kasacja” oraz „Zaginięcie”. Zresztą wszystkie jego powieści łączy suspens, dynamiczne tempo, nieustanne napięcie i wartka akcja, czyli to, co dla miłośnika kryminałów liczy się najbardziej.

Nie zawiedzie się też ten, kto sięgnie po twróczość Katarzyny Puzyńskiej. Autorka serii kryminałów miejscem, w którym się dzieją, uczyniła fikcyjną wieś Lipowo. Gęsta atmosfera małej społeczności i zagadki z przeszłości, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego, wciągają czytelnika bez reszty. Do cyklu należą m.in. „Czarne narcyzy”, „Motylek” i „ Trzydziesta pierwsza”.

- Lubimy mroczne klimaty - uważa księgarz Bartosz Kurc. - Wolimy mniej oczywistą aurę historii w stylu skandynawskim niż kryminały amerykańskie, w których na końcu wszystko musi zostać dokładnie wytłumaczone. Fascynują nas przypadkowi mordercy, przestępstwa popełniane z chęci zemsty, tajemnice z przeszłości.

Chociaż Amerykanie też próbują szukać nowych rozwiązań. Choćby Stephen King, który do tej pory był uważany za króla horroru, stworzył niedawno serię kryminałów. Zatytułowana „Pan Mercedes”, opowiada o szalonym mordercy, który autem tytułowej marki wjeżdża w tłum ludzi. Detektyw, który jest głównym bohaterem, próbuje rozwikłać motywy działania szaleńca.

Po wakacjach wielbiciele mrocznych akcji mogą szykować miejsce na półce. Ukaże się bowiem kolejna powieść Davida Lagercrantza, kontynuatora sagi „Millenium”.

Karolina Brózda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.