Tomasz Mikulicz

Odkrywamy Białystok. Świętojańska pełna ciekawych historii. Powstaje książka o ulicy

Widok na budynek zarządu fabryki Beckera. Dziś obiekt ten nazywany jest pałacykiem Beckiera. Ostatnio przeszedł gruntowny remont. Fot. Muzeum podlaskie w Białymstoku Widok na budynek zarządu fabryki Beckera. Dziś obiekt ten nazywany jest pałacykiem Beckiera. Ostatnio przeszedł gruntowny remont.
Tomasz Mikulicz

Szykuje ją historyk Wiesław Wróbel. Nam już teraz opowiada o dawnych mieszkańcach i ich losach. Ale także o zajezdni tramwajowej i - położonej na ówczesnych przedmieściach - karczmie Nowej

Dlaczego akurat Świętojańska? Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. Ale jednym z argumentów przemawiających za tym wyborem jest fakt, że jest to jedna z tych ulic, na której ogniskuje się cała historia Białegostoku. Historia mieszczańska, fabrykancka, wielowyznaniowa i wielonarodowa. A nawet powstańcza - mówi białostocki historyk Wiesław Wróbel.

Otrzymał właśnie stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych na napisanie książki na temat ul. Świętojańskiej. - Jej dzieje sięgają czasów Branickich. Jedną z głównych dróg w tamtym okresie była dzisiejsza ul. Mickiewicza. To stary trakt, łączący Grodno z Warszawą. Tą drogą przez Białystok jeździły nie tylko wozy z pocztą, ale nawet królowie - opowiada historyk.

W dalszej części artykułu m.in:

  • Przeczytasz o historii tej części miasta
  • Dowiesz się o dziejach białostockiego przemysłu
  • Dowiesz się, gdzie mieszkali wysocy urzędnicy

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tomasz Mikulicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.