Oddziały psychiatrii w wielkopolskich szpitalach zostają przemianowane dla osób zakażonych COVID-19. Czy wpłynie to na innych pacjentów?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Marta Danielewicz

Oddziały psychiatrii w wielkopolskich szpitalach zostają przemianowane dla osób zakażonych COVID-19. Czy wpłynie to na innych pacjentów?

Marta Danielewicz

Na oddziałach psychiatrii w wielkopolskich szpitalach powstają miejsca dla chorych zakażonych koronawirusem. Pojawia się wątpliwość, czy nie odbywa się to kosztem tych, którzy zmagają się z poważnymi problemami psychicznymi. Na razie szpital w Ostrowie w całości przeznaczył budynek, gdzie teraz mieści się psychiatria na oddział zakaźny, który zajmie się leczeniem pacjentów tylko z COVID-19. - Dzieci i młodzież, a nawet dorośli zmagający się z zaburzeniami psychicznymi są przyjmowani do szpitali nie bez powodu. Ich odesłanie do domów lub nagła zmiana miejsca leczenia nie odbędzie się więc bez szkody dla nich - ostrzegają specjaliści.

Od tygodni trwa medialna burza wokół zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, że w najbliższych dniach dzieci z oddziału psychiatrii Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie zostaną wypisane lub przeniesione do innych placówek, by zrobić miejsce dla tych, które zakażone są koronawirusem.

Dyrekcja placówki podkreśla jednak, że na oddziały psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej nadal będą trafiać młodzi pacjenci zmagający się z problemami psychicznymi, którzy jednocześnie mają stwierdzony COVID-19.

Lekarze z poznańskiego szpitala sprzeciwili się decyzji wojewody o wstrzymaniu przyjmowania pacjentów:

Jednak pomysły, by łóżka na oddziałach psychiatrii dziecięcej, czy dorosłej przemianować na "covidowe" pojawiają się co jakiś czas.

Czytaj: Owsiak nie zgadza się na oddanie dla chorych na Covid łóżek kupionych przez WOŚP. Mają służyć psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej

Sprawdzamy, jak sytuacja wygląda w naszym województwie.

Oddziały psychiatryczne z łóżkami "covidowymi"

W Wielkopolsce, jak i w całym kraju w kolejnych szpitalach przygotowywane są miejsca dla pacjentów u których testy wykazały COVID-19.

Na ten cel przeznaczane są łóżka nie tylko na oddziałach zakaźnych, ale także innych. Np. właśnie psychiatrii.

- Szpital HCP w Poznaniu już dysponuje łóżkami dla zakażonych koronawirusem na oddziale psychiatrii na 3 poziomie zabezpieczenia. Od 5 listopada w Szpitalu Dziekanka w Gnieźnie dostępne będą 23 łóżka "covidowe" na 2 poziomie zabezpieczenia

- informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Rzeczniczka wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia podkreśla, że na oddziały „covidowe” do HCP trafiają pacjenci z powodu schorzeń psychicznych, u których „przy okazji” testy na COVID-19 wykazały wynik dodatni.

- To nadal łóżka specjalistyczne, gdzie pacjenci leczeni są z powodu chorób psychicznych. Pozostałe łóżka covidowe (na I i II poziomie) w HCP nie wpływają na liczbę łóżek psychiatrycznych dla niezakażonych pacjentów

- mówi Marta Żbikowska-Cieśla.

Podobnie na covidowy oddział w placówce w Gnieźnie mają trafiać pacjenci ze stwierdzonym zakażeniem COVID-19, u których jednocześnie występują zaburzenia natury psychicznej.

- „Dziekanka” to nie tylko oddziały psychiatryczne, jest tam neurologia, geriatria i inne zakresy świadczeń. Uruchomienie 23-łóżkowego oddziału zakaźnego nie ograniczy dostępu do leczenia psychiatrycznego dla pacjentów. Szpital ten ma leczyć pacjentów z COVID-19. Mogą to być także pacjenci wymagający opieki psychiatrycznej - tłumaczy M. Żbikowska-Cieśla.

Czytaj: Kadrowa kołdra będzie za krótka na szpitale polowe w Polsce? Rząd zmienia strategię walki z epidemią, eksperci pytają: "Czy nie za późno?"

- Oddział "covidowy" na psychiatrii w HCP już teraz jest obciążony, bowiem do poznańskiego ośrodka kierowani są też chorzy z COVID-19 z innych województw: kujawsko-pomorskiego, zachodnio-pomorskiego. To nie powinno mieć w ogóle miejsca. Nie mam jednak wrażenia, by psychiatria była w ten sposób w jakiś sposób pomijana

- przyznaje prof. Janusz Rybakowski, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego.

Szpital w Ostrowie oddaje oddział psychiatrii do leczenia zakażonych COVID-19

Nie w każdej placówce jednak przygotowanie na oddziałach psychiatrii łóżek "covidowych" oznacza, że nadal będzie tam kontynuowane leczenie pacjentów zmagających się z chorobami psychicznymi.

Od 11 listopada szpital w Ostrowie Wielkopolskim ma przeznaczyć budynek, w którym mieści się psychiatria na oddział zakaźny, który będzie przeznaczony tylko do leczenia pacjentów z COVID-19. Trwa już jego przygotowywanie do tego celu. Aktualnie nie są tam przyjmowane nowe osoby z powodu wykrycia zakażenia koronawirusem u personelu medycznego i podopiecznych.

- Takie rozwiązanie zaproponowała dyrekcja szpitala. Sprawdziliśmy, że pacjentów psychiatrycznych są w stanie zabezpieczyć inne placówki i propozycja ta została zaakceptowana. Oddział ten jest w kwarantannie od 27 października do 5 listopada, więc od tego czasu nie przyjmuje nowych osób - tłumaczy rzeczniczka wielkopolskiego oddziału NFZ.

Oddziały psychiatryczne pozostają więc w Gnieźnie, Kościanie, Poznaniu, Złotowie (gdzie jest Centrum Zdrowia Psychicznego), Sokołówce.

- Wydzielono tam miejsca, by pacjenci oddziałów psychiatrii podejrzani o kontakt lub zakażenie koronawirusem są izolowani od innych chorych. Jeśli u nich wynik badania potwierdzi COVID-19 trafiają oni do szpitala HCP

- mówi prof. Janusz Rybakowski.

Oddziały psychiatrii dziecięcej będą covidowe?

W Wielkopolsce są też dwa podmioty, które prowadzą oddziały psychiatrii dziecięcej: Szpital Kliniczny im. Jonschera UM w Poznaniu oraz „Dziekanka” w Gnieźnie. Czy one zostaną przemianowane na "covidowe"?

- W Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera UM w Poznaniu takie rozwiązanie nie jest obecnie planowane - mówi dyrektor placówki, dr Paweł Daszkiewicz.

Psychiatrzy nie oceniają negatywnie tworzenia oddziałów "covidowych" na psychiatrii. Co innego jednak całkowita przemiana takich oddziałów w zakaźne.

- Dzieci i młodzież, a nawet dorośli zmagający się z zaburzeniami psychicznymi są przyjmowani do szpitali nie bez powodu. Ich odesłanie do domów lub nagła zmiana miejsca leczenia nie odbędzie się więc bez szkody dla nich. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy nawet opieka ambulatoryjna działa kiepsko, bo składa się z wizyt online czy rozmów telefonicznych. Pamiętajmy też, że oddziały psychiatrii w całej Polsce są przepełnione

- zauważa prof. Jan Jaracz, przewodniczący wielkopolsko-lubuskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Psychiatria w Polsce od lat niedofinansowana. Samobójstw coraz więcej

Psychiatrzy nie mają wątpliwości, że trwająca pandemia koronawirusa wpłynie negatywnie na zdrowie psychiczne Polaków.

Czytaj: Poznańskie Centrum Praw Człowieka przy PAN: Rozstrzygniecie Trybunału Konstytucyjnego w sposób rażący łamie podstawowe prawa człowieka

- Ludzie żyją w strachu przed chorobą, tracą pracę lub dochody z powodu pandemii. Ci, którzy zachorowali żyją w strachu, jak choroba będzie przebiegała. Wpływ samego wirusa na mózg jest jeszcze trudny do oceny, ale wiele zakażonych po przebyciu choroby ma wciąż problemy z koncentracją, z pamięcią, zaburzone są funkcje poznawcze - wymienia prof. Jan Jaracz. - A to przekłada się na stany depresyjne. Już dziś obserwujemy w czasie pandemii znacząco większą liczbę samobójstw, niż w roku ubiegłym.

- To może spowodować większe zapotrzebowanie na opiekę psychiatryczne zarówno dla osób, które teraz chorują, jak i dla tych, które zachorują w związku ze stresem związanym z COVID-19

- przyznaje prof. Rybakowski.

Niestety, psychiatria w Polsce od lat jest niedofinansowana. Co więcej, w planie finansowym NFZ na 2021 rok z wyliczeń ekspertów wynika, że na ten obszar leczenia przewiduje ponad 100 mln zł mniej finansowania.

- Od lat zabiegamy o zwiększenie finansowania psychiatrii i od lat nic spektakularnego się nie wydarzyło. Finansowanie psychiatrii jest nadal na bardzo niskim poziomie - mówi prof. Jaracz.

Czytaj też: Przegraliśmy z pandemią koronawirusa - mówi lekarz. Zakażeń może przybyć nawet 200 tys. dziennie. Jesteśmy w stanie opanować COVID-19?

-------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Marta Danielewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.