Od redaktora: Pozarządowa dobra zmiana

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Grażyna Tylman

Od redaktora: Pozarządowa dobra zmiana

Grażyna Tylman

Organizacje pozarządowe muszą być transparentne, a politycy mają się trzymać od nich z daleka - mówi premier Szydło i zapowiada porządki w finansowaniu sektora społecznego.

Fundacja Krwinka zorganizowała spotkanie dla swoich podopiecznych z laureatkami konkursu Miss Ziemi Łódzkiej.
Grażyna Tylman

Organizacje pozarządowe muszą być transparentne, a politycy mają się trzymać od nich z daleka - mówi premier Szydło i zapowiada porządki w finansowaniu sektora społecznego. W planach ma powołanie apolitycznego Narodowego Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego.

Tyle deklaracje. Szefowie fundacji i stowarzyszeń słabo w nie jednak wierzą i czują, że nadchodzi czas dzielenia na swoich i obcych. Przedsmak tego mieli, kiedy dotacji nie dostały instytucje spierające dzieci i ofiary przemocy domowej lub gdy telewizja publiczna rozpętała nagonkę na tzw. NGO-sy, sugerując ich powiązania z poprzednią władzą. Na szczęście daleko nam do Węgier, gdzie na celowniku Orbana znalazły się stowarzyszenia lewicowe, ekologiczne i prokobiece finansowane z zagranicznych funduszy.

Naloty na ich siedziby, rekwirowanie sprzętu i dokumentacji księgowej to rutyna. Nikt też nie rozważa u nas wariantu rosyjskiego (na razie), według którego niektóre organizacje pozarządowe muszą rejestrować się jako „obcy agenci”.

Grażyna Tylman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.