Od dziś Modlitewne Zapasy Młodych [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Grazyna Starzak

Od dziś Modlitewne Zapasy Młodych [WIDEO]

Grazyna Starzak

O tym się mówi. Dzisiaj i jutro w Tauron Arenie odbędzie się „próba generalna” przed Światowymi Dniami Młodzieży. Weźmie w niej udział ponad 20 tysięcy uczniów.

Młodzi ludzie ze 155 krakowskich szkół będą w hali wyrażać swoją radość z bycia chrześcijaninem.

W samo południe przejdą w orszaku przez Bramę Miłosierdzia. Pierwsze na południu Polski spotkanie ewangelizacyjne na taką skalę jest, bowiem częścią obchodów ogłoszonego przez papieża Roku Miłosierdzia. Ale także swoistą „próbą generalną” przed czekającymi nas w lipcu Światowymi Dniami Młodzieży.

Autor: Joanna Urbaniec

Młodzież została zaproszona do Turon Areny przez bp. Grzegorza Rysia, ale patronat nad tym spotkaniem objęły też władze samorządowe i kuratoryjne. Bp Ryś, wyjaśniając, dlaczego zaproszono młodzież do największej w Polsce hali widowiskowo-sportowej, a nie do któregoś z kościołów, powiedział, że „wiara zanim się stanie wspólnym kultem i uwielbieniem Boga, najpierw jest zmaganiem i ma w sobie dużo ze sportu”.

Przywołując scenę walki Jakuba z Bogiem z Księgi Rodzaju powiedział: - Ja wierzę bardzo, że takie zapasy mogą się wszystkim wydarzyć na tym spotkaniu w Tauron Arenie. Jestem przekonany, że ktokolwiek przyjdzie i wejdzie w te zapasy, nie ucieknie, nie zdezerteruje, nie odda tej walki walkowerem, to wygra. Pan Bóg wygra i każdy z nas wygra. Wygramy wszyscy jako zespół - przekonuje bp Ryś.

„Sądzę, że udało nam się znaleźć dobrą formułę, na tyle atrakcyjną, że pomoże młodym zrobić pierwszy krok - w ramiona Tego, który czeka, by każdego do siebie przygarnąć” - napisał bp Ryś w specjalnym liście z tej okazji.

Ks. dr Krzysztof Wilk, dyrektor Wydziału Katechetycznego krakowskiej kurii przypomina, że 8 grudnia ub. roku w Kościele katolickim rozpoczął się Rok Miłosierdzia. - Spotkanie w Turon Arenie wpisuje się w kalendarz obchodów tego szczególnego roku. Zgromadzonym tam młodym ludziom chcemy przypomnieć, jak ważny jest w naszym życiu Chrystus Zbawiciel - mówi ks. Wilk.

Ks. Paweł Mielecki z komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży podkreśla, że to będzie spotkanie „sześciu roczników” młodzieży, która ze względu na swój wiek, nie mogła uczestniczyć w poprzednich ŚDM. - W ten, nietypowy sposób chcemy przygotować duchowy grunt pod spotkanie młodych świata w lipcu - stwierdza.

Jak wynika z informacji Antoniego Tompolskiego z sekretariatu ds. nowej ewangelizacji archidiecezji krakowskiej, w programie spotkania w Tauron Arenie nie ma Mszy św. Będzie natomiast liturgia słowa, spowiedź na wolnym powietrzu, wspólne przejście młodych przez Bramę Miłosierdzia a także część artystyczna. Młodzieżowe, amatorskie grupy teatralne pokażą sceniczną interpretację przypowieści o dobrym samarytaninie. Wystąpią także lubiani przez młodzież wokaliści - Arkadiusz „Arkadio” Zbozień i Dariusz „Maleo” Malejonek. Obaj artyści są ambasadorami Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Grazyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.