Od ceramika do prezydenta

Czytaj dalej
Fot. NAC
Pawel Stachnik

Od ceramika do prezydenta

Pawel Stachnik

1 KWIETNIA 1871. Na świat przychodzi się Karol Rolle. Był wiceprezydentem i prezydentem Krakowa. Przyczynił się do połączenia Krakowa z Podgórzem. Z urzędu musiał odejść w wyniku intryg politycznych.

Ciekawe jest to, że Karol Rolle nie pochodził z Krakowa ani nawet z Galicji, urodził się w Kamieńcu Podolskim na terenie Rosji. Wywodził się z francuskiej rodziny osiadłej w Rzeczypospolitej w XVIII w. Do Krakowa trafił w wieku 10 lat, by kształcić się w Wyższej Szkole Realnej. Odtąd całe jego życie związane już było z Galicją i Krakowem - mówi dr Piotr Hapanowicz, kustosz dyplomowany Muzeum Krakowa, autor pierwszej i na razie jedynej biografii prezydenta.

Potem studiował na Wydziale Chemii Politechniki Lwowskiej, został inżynierem ceramikiem. Wyspecjalizował się w tej dziedzinie i stał się jednym z lepszych w Galicji znawców przemysłu ceramicznego, co zresztą zapewniało mu niezłe zarobki. Po okresie pracy w Krajowej Stacji Ceramicznej przy Politechnice w 1895 r. przeniósł się do Poręby-Żegoty koło Alwerii, gdzie został kierownikiem tamtejszej szkoły ceramicznej. Po pięciu latach przeprowadził się do Podgórza i tam objął kierownictwo Galicyjskiej Szkoły Ceramicznej, do założenia której przekonał władze krajowe. Przeprowadzka wpłynęła na zmianę zawodowych zainteresowań Rollego. Odtąd zaangażował się w działalność samorządu i porzucił ceramikę na rzecz kariery urzędniczej. Doprowadziła go ona do stanowiska prezydenta Krakowa i fotela w Senacie odrodzonej Polski.

Połączyć Kraków z Podgórzem

W Podgórzu Rolle zbliżył się do stronnictwa demokratycznego-liberalnej partii skupionej w Krakowie wokół dziennika „Nowa Reforma”. Demokraci grupowali postępową inteligencję, mieszczan i przedsiębiorców, występowali przeciw antysemityzmowi i popierali asymilację Żydów. Z ramienia tego ugrupowania Rolle w 1908 r. został wybrany do rady miejskiej Podgórza. Zaczął w niej aktywnie działać na polu samorządu. Był m.in. referentem budżetowym i propagował przyłączenie Podgórza do krakowskiej sieci wodociągowej.

Z czasem stał się zwolennikiem forsowanego przez prezydenta Juliusza Leo pomysłu połączenia Podgórza z Krakowem. - Rolle stał się jednym z głównych zwolenników tej idei w Podgórzu. Nie było to łatwe, bo przedsięwzięcie budziło duży sprzeciw wśród mieszkańców i radnych podgórskich, którzy nie chcieli się zgodzić na utratę samodzielności i własnego samorządu. W połączeniu widziano też próbę zamachu na wolności społeczno-ekonomiczne - mówi dr Hapanowicz.

Czytaj więcej o człowieku, który przyczynił się do połączenia Krakowa z Podgórzem.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Pawel Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.