Rozmawiała Grażyna Starzak

O bezpieczeństwo dbać będzie ponad 20 tysięcy funkcjonariuszy podległych MSWiA

MARIUSZ BŁASZCZAK, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji MARIUSZ BŁASZCZAK, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Rozmawiała Grażyna Starzak

- Panie Ministrze, czy pielgrzymi, którzy przyjadą do Krakowa i Małopolski na Światowe Dni Młodzieży, mogą czuć się bezpiecznie?

- Bezpieczeństwo państwa, obywateli polskich i gości z zagranicy, także podczas tego doniosłego wydarzenia, jest dla mnie jako ministra spraw wewnętrznych sprawą najważniejszą. Służby mundurowe podległe MSWiA są w pełni przygotowane do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży i jestem pewien, że świetnie sobie z tym poradzą. To wydarzenie bez precedensu - pielgrzymi z całego świata przyjadą do Polski na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Jesteśmy świadomi rangi tego wydarzenia i dołożymy wszelkich starań, aby wszyscy uczestnicy mogli czuć się bezpiecznie. Oczekuję, że służby skrupulatnie będą wywiązywały się ze swoich zadań, a jednocześnie będą pomocne dla pielgrzymów.

- Kto będzie o to dbał?

- Nad bezpieczeństwem uczestników ŚDM czuwać będzie 20 tys. policjantów, ponad 2,4 tys. strażaków, 800 funkcjonariuszy BOR i 1,5 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej. Do zadań policji będzie należało zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości, a także sprawnego dojazdu do miejsc modlitwy. Główne zadanie Straży Granicznej podczas ŚDM to zapewnienie sprawnej odprawy granicznej. Natomiast strażacy odpowiadają za zabezpieczenie przeciwpożarowe miejsc pobytu Ojca Świętego i zaproszonych gości, miejsc spotkań i pobytu wiernych oraz miejsc związanych z organizacją uroczystości religijnych.


Autor: Joanna Urbaniec

- Czy podległe Panu służby dysponują odpowiednim, nowoczesnym sprzętem?

- Zadbaliśmy o odpowiednie wyposażenie służb w sprzęt niezbędny do wykonywania zadań w tak ważnych dla Polski, jako organizatora, wydarzeniach, jak szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży. Najnowocześniejszy sprzęt otrzymały służby koordynujące przebieg tych imprez w Policyjnym Centrum Dowodzenia w Legionowie. Wyposażone zostały m.in. w urządzenia umożliwiające dostęp do obrazów rejestrowanych przez kamery znajdujące się w policyjnych śmigłowcach i do baz danych. Kupiliśmy również m.in. pojazdy oznakowane, motocykle, samochody patrolowe, terminale mobilne do odprawy granicznej, mobilne urządzenia do badania autentyczności dokumentów czy sprzęt indywidualny na wyposażeniu funkcjonariuszy.

- Na Światowe Dni Młodzieży przyjedzie papież Franciszek, który jest znany z tego, że niezbyt trzyma się ustalonego wcześniej programu. Bierzecie to pod uwagę?

- Oczywiście. Jesteśmy przygotowani na każdą okoliczność. Największym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo są sytuacje, które zmieniają się w ostatniej chwili. Temu służą jednak ćwiczenia koordynujące współpracę wielu służb i skuteczność reakcji poszczególnych formacji na wypadek różnych scenariuszy.

Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorem ŚDM, to znaczy z Archidiecezją Krakowską i na bieżąco wymieniamy się wszystkimi niezbędnymi informacjami. Uczynimy wszystko, aby wizyta papieża Franciszka w Polsce przebiegła bezpiecznie.

- Na ŚDM zarejestrowało się kilkaset tysięcy osób. Na mszę kończącą Dni z papieżem Franciszkiem może ich przybyć ponad milion. Czy nie spowoduje to perturbacji na granicach?

- Kontrola na granicach przebiega sprawnie. Aby jednak obsłużyć dodatkową liczbę podróżnych, Straż Graniczna wyznaczyła specjalne pasy, przeznaczone tylko dla pielgrzymów. Pamiętajmy, że kontrole prowadzone są w sposób wyrywkowy - inaczej niż na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej - czyli np. wobec wytypowanych osób, na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby innych państw. Kontrole w dalszym ciągu obowiązują również na granicy Polski z krajami niebędącymi w UE: Rosją, Ukrainą i Białorusią. Wyrywkowe kontrole są prowadzone także na lotniskach i w portach.

W sumie wyznaczono 285 miejsc, w których można przekraczać granicę, w tym 260 na granicy lądowej, gdzie prowadzona jest mobilna kontrola graniczna. Funkcjonariusze SG korzystają ze specjalistycznych pojazdów, tzw. schengenbusów. Są one wyposażone w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych oraz urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów. W zabezpieczaniu lipcowych wydarzeń i do działań związanych z tymczasowo przywróconą kontrolą na wewnętrznej granicy Unii Europejskiej zaangażowanych jest około 1500 funkcjonariuszy SG. Jestem przekonany, że formacja ta jest dobrze przygotowana do zabezpieczania granic i nie powinno być większych trudności w przemieszczaniu się pielgrzymów w tym czasie. Niemniej jednak strażnicy będą starali się sprawnie wykonywać swoje czynności, dbając przy tym o właściwy poziom bezpieczeństwa na granicy. To samo będą robić - już wewnątrz państwa - policjanci i strażacy.

Rozmawiała Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.