Tatiana Biela

Nowy Sącz. Koniec palenia węglem i drewnem w piecach? KOD proponuje ustawę antysmogową dla miasta

- Miasto potrzebuje uchwały antysmogowej, żeby skutecznie walczyć ze smogiem - mówi Edward Ucherski z sądeckiego KOD-u Fot. Tatiana Biela - Miasto potrzebuje uchwały antysmogowej, żeby skutecznie walczyć ze smogiem - mówi Edward Ucherski z sądeckiego KOD-u
Tatiana Biela

Działacze KOD-u zbierają podpisy pod projektem uchwały antysmogowej dla Nowego Sącza. Tekst wzorowany na rozwiązaniu zastosowanym w Krakowie ma pomóc w walce ze smogiem w stolicy Sądecczyzny.

- Stan powietrza w Nowym Sączu jest dramatyczny - mówi Edward Ucherski, szef sądeckiego Komitetu Obrony Demokracji. - Główny problem stanowią szkodliwe dla zdrowia pyły, które powstają ze spalania paliw stałych takich jak węgiel czy drewno - przekonuje.

Dlatego KOD proponuje m.in. wprowadzenie całkowitego zakazu palenia węglem i drewnem w domowych piecach. Projekt KOD -u, który stawia na promowanie ogrzewania gazowego, na razie jest jeszcze w fazie przygotowań. Ale jak zapowiada Edward Ucherski, ma być on gotowy jeszcze przed końcem kadencji obecnej Rady Miasta, ponieważ jego inicjatorzy chcą, aby w swej ostatecznej formie trafił pod obrady miejskich radnych.

Głównym pomysłodawcą wprowadzenia ustawy antysmogowej w Nowym Sączu jest Wiesław Stach, członek sądeckiego KOD-u. Zebrał już ponad trzysta podpisów sądeczan, którzy popierają inicjatywa, ale to dopiero początek kampanii.

Czytaj więcej: 

  • Co mówi Marta Wieciech-Kumięga, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta?
  • Jak do sprawy nastawieni są Sądeczanie?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tatiana Biela

Dziennikarka „Gazety Krakowskiej” i portalu naszemiasto.pl od 2018 roku, wcześniej dziennikarka i reporterka m.in. w "Dobrym Tygodniku Sądeckim" i Naszej Telewizji Sądeckiej. Z wykształcenia etnolog i antropolog kulturowy, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień zajmuje się szeroko pojętą tematyką lokalną, szczególnie interesują mnie tematy społeczne i kulturalne. Lubię wychodzić z aparatem w teren, by na bieżąco śledzić zmiany  zarówno w Nowym Sączu, jak i w całym regionie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.