Łukasz Połomski

Nowy Sącz. Kolejarski pociąg do niepodległości (2)

Herbaciarnia Czerwonego Krzyża na sądeckim dworcu kolejowym Fot. Fotopolska.eu Herbaciarnia Czerwonego Krzyża na sądeckim dworcu kolejowym
Łukasz Połomski

Kolejarze odegrali kluczową rolę w dążeniach niepodległościowych w 1918 r. przyczynili się do przejęcia władzy z rąk Austrii

Od września 1918 r. na kolei rozpoczął się sabotaż wobec zarządzeń władz. Polska Organizacja Wojskowa zorganizowała manifestację będącą protestem przeciw wywożeniu żywności, zapasów, materiałów i amunicji. Nie wypuszczano transportów do Wiednia. Pociągi odstawiano na bocznicach. Zdobyte w ten sposób materiały trafiały prosto do warsztatów kolejowych, zaś broń do Domu Robotniczego. Pod koniec października kolejarze przygotowali miasto do zrzucenia władzy austriackiej.

Jednym z najbardziej znanych wtedy miejsc była Herbaciarnia Czerwonego Krzyża, mieszcząca się na dworcu kolejowym. Działała od 30 sierpnia 1914 roku. Jej szefem był Bronisław Romański, zawiadowca CK Warsztatów Kolei Wschodnich.

Herbaciarnię założyli Suchanek, Romański, Albina Małecka, Antoni Lewicki, Konstanty Heuman, Antoni Filip i Józef Zowak. W późniejszym okresie wolontariuszami byli: Suchankowa, Pazdanowska, Filipowiczowa, Chodacka, dr Henryk Nieć i Gustaw Wierzbicki.

Herbaciarnia nie mogłaby funkcjonować, gdyby nie zaangażowanie kobiet. Pracowały tam głównie żony kolejarzy, oficerów i nauczycielki. Ponieważ była otwarta cały czas, wyznaczano trzygodzinne dyżury. Kobietom w pracy pomagała także żeńska drużyna harcerska.

Czytaj więcej:

  • Wielką, zapomnianą postacią w Nowym Sączu jest bez wątpienia Henryk Suchanek. 
  • Rola męża opatrznościowego w czasie okupacji miasta przez wojska carskie przypadła Ryszardowi Mędlarskiemu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Łukasz Połomski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.