Paweł Michalczyk

Noworodek był o włos od śmierci, bo rodzice nie godzili się na podanie dziecku witaminy K

Witamina K w zastrzyku podawana jest noworodkom profilaktycznie w pierwszych sześciu godzinach życia Fot. Paweł Michalczyk Witamina K w zastrzyku podawana jest noworodkom profilaktycznie w pierwszych sześciu godzinach życia
Paweł Michalczyk

Lekarze z bocheńskiego oddziału noworodkowego zwrócili się do sądu o zgodę na podanie maluchowi witaminy K, by móc ratować jego życie. Wszystko przez to, że rodzice dziecka nie wyrazili na to zgody w pierwszych godzinach od narodzin maleństwa.

Personel bocheńskiego szpitala coraz częściej spotyka się z oporem ze strony rodziców w stosowaniu standardowych procedur medycznych, przewidzianych przez Ministerstwo Zdrowia.

Ostatnio na oddziale noworodków doszło do sytuacji, w której życie dopiero co narodzonego dziecka było zagrożone z powodu krwotoku. Wszystko przez to, że rodzice malucha nie pozwolili na podanie mu zastrzyku z witaminą K.

Krwotokowi można zapobiec

- Skutki tej choroby mogą być bardzo poważne. Najgroźniejsze jest krwawienie do narządów wewnętrznych, które może doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia mózgu, a nawet być przyczyną śmierci - mówi lek. med. Katarzyna Zych, szefowa oddziału noworodków Szpitala Powiatowego w Bochni.

Standardowo witaminę K podaje się dzieciom w pierwszych sześciu godzinach życia. W tym przypadku już po drugiej dobie u noworodka stwierdzono objawy choroby krwotocznej. Badania laboratoryjne wskazywały na kilkukrotne przekroczenie dopuszczalnych wskaźników. Dopiero to pomogło medykom przekonać rodziców, że zastrzyk z witaminy K jest rozwiązaniem ratującym życie noworodka.

Czytaj więcej:

  • Było o krok od tragedii, do której może doprowadzić coraz popularniejsze w Polsce zjawisko odmowy wykonania zaleceń medycznych, skutecznie chroniących zdrowie i życie dzieci
  • Skala problemu narasta?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paweł Michalczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.