Monika Kaczyńska

Nowe mieszkania w Poznaniu wciąż tańsze niż w 2008 roku, ale gdzie indziej drożeją

W wielu miastach Polski popyt jest na tyle duży, że ceny mieszkań zaczęły dynamicznie rosnąć. Fot. Linea W wielu miastach Polski popyt jest na tyle duży, że ceny mieszkań zaczęły dynamicznie rosnąć.
Monika Kaczyńska

Stabilna sytuacja gospodarcza sprzyja popytowi na nowe mieszkania. Deweloperzy zacierają ręce, ale w Poznaniu jeszcze nie podnoszą cen.

Hossa na rynku nieruchomości wciąż trwa. Jak wynika z danych NBP, mimo końca programu Mieszkanie dla Młodych, zainteresowanie zakupem nowych lokali nie maleje.

W wielu miastach Polski popyt jest na tyle duży, że ceny mieszkań zaczęły dynamicznie rosnąć. Często przekroczyły poziom z 2008 roku, który dotąd uchodził za rekordowy.

Mniejsze miasta też z popytem

Od kilku lat deweloperzy nie mają powodów do narzekań. Stabilna sytuacja gospodarcza, malejące bezrobocie, a do tego rządowe wsparcie dla kupujących pierwsze mieszkanie w ramach programu MdM sprawiły, że sprzedaż nowych mieszkań utrzymywała się na wysokim poziomie.

Stabilizacji cen sprzyjały też kryteria programu Mieszkanie dla Młodych. Także w przypadku nieruchomości, które warunków rządowego programu nie spełniały, ceny nie były windowane ponad miarę. W dłuższej perspektywie mieszkania drożały, ale były to wzrosty stosunkowo nieznaczne, a w większości polskich miast o poziomie cen z 2008 roku w ogóle nie było mowy.

Rekordy pobite

Jak wynika z danych Expandera obecnie sytuacja jest inna. We Wrocławiu, Gdańsku, ale także w Rzeszowie, Bydgoszczy, Opolu, czy Kielcach ceny dziś są wyższe niż w 2008 roku.

Czy oznacza to, że Poznań, Warszawa, czy Kraków pójdą w ślady tych ośrodków i za mieszkania trzeba będzie już wkrótce płacić znacznie więcej?

Czy w najbliższym czasie należy się spodziewać zmiany cen mieszkań w Wielkopolsce? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Monika Kaczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.