Nowatorski projekt w Bydgoszczy. Chorzy objęci opieką

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna

Nowatorski projekt w Bydgoszczy. Chorzy objęci opieką

Jolanta Zielazna

120 osób chorych na otępienia i ich opiekunów zostanie objętych skoordynowaną opieką.

W pierwszym roku od ujawnienia się objawów otępienia opieka na chorym zajmuje około 2 godzin dziennie.

W drugim roku są to już cztery godziny, w piątym - 9, a w 10. roku chory potrzebuje opieki praktycznie całą dobę.

Na otępienia chorują ludzie w podeszłym wieku, opieka nad nimi - statystycznie trwa 8-14 lat. Często opiekunem jest współmałżonek w zbliżonym wieku, jedno z dzieci. Tylko 5 proc. chorych korzysta z pomocy różnych placówek.

Od stycznia 2018 r. 120 rodzin w Bydgoszczy, opiekujących się osobami z otępieniem (także typu alzheimerowskiego) objętych zostanie skoordynowaną pomocą i opieką w miejscu zamieszkania. To bardzo ważna sprawa dla chorych i ich bliskich. Szczególnie dla rodzin, których bliscy chorują na otępienie alzheimerowskie.

Środowiskowa opieka

Centrum Psychoneurologii w Domu Sue Ryder w Fordonie wygrało ministerialny (Ministerstwo Rozwoju) konkurs na projekt z dziedziny makroinnowacji społecznych. Głównym celem jest poprawa jakości usług świadczonych dla osób z otępieniem przez rozwój kompleksowej sieci wsparcia - skoordynowanego leczenia, opieki środowiskowej oraz aktywizacji społecznej. Dzięki temu powstanie Kujawsko-Pomorskie Środowiskowe Centrum Opieki Psychogeriatrycznej w Otępieniach.

Projekt jest innowacyjny, łączy opiekę medyczną ze społeczno-kulturalną. Chorymi zajmować się będą lekarze specjaliści, psycholodzy, pielęgniarki, fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi.

To będzie zespół, którego członkowie zajmą się chorym w jego domu. Wsparcie dostanie też opiekun, który zostanie przeszkolony, jak takim chorym się zajmować, jak z nim postępować.

Prócz tego utworzone zostanie centrum teleopieki - 100 opiekunów dostanie tablety, dzięki którym będzie mogło korzystać z telekonsultacji.

Projekt przewiduje też szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek, pracowników socjalnych zawodowych opiekunów.

Partnerem są m.in. oba szpitale uniwersyteckie w Bydgoszczy, pięć przychodni (w tym gminna w Osielsku), MOPS, stowarzyszenia, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury.

Jak to powinno być

Prace nad przygotowaniem projektu trwały kilka lat. - Najpierw, jesienią 2015 r. ogłoszony był konkurs na stworzenie modelu opieki środowiskowej.- wyjaśnia psycholog, dr Aleksandra Pauszek, koordynator merytoryczny projektu.

Stworzyliśmy model, który pokazuje, jak naszym zdaniem powinna wyglądać opieka nad takim pacjentem.

Wcześniej zespół przeprowadził wiele konsultacji z lekarzami, rodzinami chorych, terapeutami.

Pomysł został w ministerstwie dobrze oceniony i przeszedł do II etapu. Dopiero wtedy zespól mógł taki model opieki stworzyć. W II etapie z 21 rozmaitych projektów do realizacji wybranych zostało pięć, w tym bydgoski. Teraz te rozwiązania przez dwa lata będą wdrażane.

Projekt realizowany będzie także w powiecie sępoleńskim. Wbrew pozorom, niełatwo było namówić różnych partnerów.

Opiekunowie i chorzy, którzy chcą być objęci skoordynowaną opieką muszą złożyć wniosek. Przyjmowane one będą od 1 listopada (cały miesiąc), ale formularze już są dostępne na stronie internetowej www.domsueryder.org.pl w zakładce Projekty.

Informacje także pod numerem telefonu 513 542 532, mail: scopo@domsuryder.org.pl.

Chory musi mieć zdiagnozowane otępienie i nie korzystać ze wsparcia środowiskowego.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.