Nowa Sól na wokandzie w Trybunale Konstytucyjnym

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Nowa Sól na wokandzie w Trybunale Konstytucyjnym

Eliza Gniewek-Juszczak

Jeśli się uda, to będzie wielki sukces, nie tylko jednego miasta, ale wszystkich gmin w Polsce, które dostają za mało pieniędzy od rządu. 28 lutego odbędzie się rozprawa w sprawie skargi złożonej przez Nową Sól i okoliczne gminy wraz ze starostwem.

Nowa Sól wraz z gminami powiatu nowosolskiego i starostwem już w 2012 r. postanowili sprzeciwić się stosowanej praktyce w całym kraju, kiedy to samorządy dostają od rządu zlecone zadania, ale w ślad za nimi nie idą odpowiednie pieniądze. Początkowo w przygotowaniu wniosku pomagał prof. Michał Kulesza, twórca reformy samorządowej w kraju. Prace przedłużyły się w związku z jego śmiercią. Dokument został złożony w Trybunale Konstytucyjnym w 2014 r. Teraz po ponad dwóch latach do rady miejskiej wpłynęło pismo z datą rozprawy.

- Będziemy usatysfakcjonowani, jeśli trybunał uzna, że przekazywanie zadań samorządom bez pieniędzy jest niezgodne z konstytucją, bo jeśli ktoś zleca zadanie, musi za nie zapłacić, Jeśli tak się nie dzieje musimy zabrać pieniądze z innych zadań. Np. zamiast załatać dziurę w dachu szkoły miejskiej, musimy dołożyć na przykład do zadań urzędu stanu cywilnego – wyjaśnia prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.

Gminy skrytykowały brak pieniędzy m.in. na realizację zadań związanych z opieką nad bezdomnymi zwierzętami, pieczą zastępczą, konieczność wypłat zasiłków stałych.
– Występujemy w imieniu blisko dwóch i pół tysiąca gmin w Polsce, bo problem ten dotyczy wszystkich gmin w całym kraju, tak samo dwumilionowej Warszawy, jak i na przykład Kolska - dodaje prezydent.

Informację o terminie rozprawy ogłosił podczas ostatniej sesji rady miejskiej przewodniczący Piotr Szyszko. – Najważniejsze, że ta sprawa dotarła na wokandę trybunału. Takie bądź inne orzeczenie będzie skutkowało dla całego kraju, dlatego czekamy z niecierpliwością co się wydarzy na posiedzeniu – przyznał przewodniczący.

Obecna na sesji radca prawny Iwona Sondej-Barriga podkreśliła, że to nie jest pozew o zapłatę. – Chodzi o wskazanie, że jest źle stosowana konstytucja. Nakładanie zadań nowych, lub w rozszerzonym zakresie bez zapewnienia wystarczającej kwoty środków na realizację tych zadań jest sprzeczne z konstytucją. Samorządy muszą wykonać te zadania, a to skutkuje tym, że gminy z własnego budżetu finansują skarb państwa, na co im konstytucja i prawo o finansach publicznych nie pozwalają, a tak się dzieje. Dlatego trzeba pokazać ten mechanizm, że rzeczywiście przyznawane środki są niewystarczające – tłumaczyła prawnik urzędu.

Zastępca prezydenta Jacek Milewski podkreślił, że uzyskanie rozstrzygnięcia TK, w którym by stwierdzono, że nie wolno przekazywać zadań bez środków do samorządów będzie wielkim sukcesem. – To nie jest kwestia tego czy poprzedniego rządu, bo wszystkie rządy robią to samo. Odbywa się zrzucanie zadań na samorząd bez pieniędzy. Spór jest czysto merytoryczny – wyjaśnił wiceprezydent.

Prezydent Tyszkiewicz podkreśla wsparcie w tej sprawie Związku Miast Polskich i Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. Na rozprawę do Warszawy pojadą prawnicy.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.