Nowa dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury patrzy na Europę

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Łukasz Gazur

Nowa dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury patrzy na Europę

Łukasz Gazur

Agata Wąsowska-Pawlik zaprezentowała program MCK na 2018 rok. Instytucja ta ma odpowiadać w Polsce za Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego ustanowiony przez UE

Od 2 stycznia Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie ma nowe kierownictwo. Dotychczasowego szefa instytucji i jej założyciela, prof. Jacka Purchlę - zastąpiła Agata Wąsowska-Pawlik, dotychczasowa wicedyrektorka tej instytucji. Jej zastępcą został Łukasz Galusek. - Wyobrażacie sobie państwo, jakim stresem jest występowanie po człowieku takiego formatu jak prof. Jacek Purchla. Przez 27 lat to on był twarzą MCK - mówi Agata Wąsowska-Pawlik.

Tożsamość europejska

A zadań przed nowym kierownictwem niemało - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło właśnie, że to krakowska instytucja będzie w Polsce koordynować Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego, którym Unia Europejska ogłosiła 2018 rok. - Bezsprzecznie będzie to nasze najważniejsze zadanie w tym roku - mówi Wąsowska-Pawlik. - Po raz pierwszy tak wysoką rangę w Unii Europejskiej otrzymały sprawy kultury. To okazja, by głośno i dobitnie powiedzieć, jak istotne dla nas są sprawy związane z dziedzictwem kulturowym - tłumaczy.

MCK chce bardzo szeroko współpracować z innymi instytucjami, a także pokazywać bardzo różnorodne znaczenia słowa „dziedzictwo”. Stąd na plakatach promujących rok pojawiają się np. jarmuż (jako znak upodobań kulinarnych), produkowana na polskich ziemiach porcelana, a także Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Czytaj także:

  • Jakie są zadania dla strony polskiej?
  • "Chcielibyśmy promować dziedzictwo nie tylko z wysokiego C". Jakie plany ma Agata Wąsowska-Pawlik?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Łukasz Gazur

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.