NOSPR w nowym miejscu ma już 5 lat. Pamiętacie jeszcze, że była tu kopalnia?

Czytaj dalej
Tomasz Borówka

NOSPR w nowym miejscu ma już 5 lat. Pamiętacie jeszcze, że była tu kopalnia?

Tomasz Borówka

Nowa siedziba NOSPR powstała na terenach po byłej kopalni Katowice. Była pierwszym obiektem, jaki otwarto w Strefie Kultury, dziś wizytówce miasta. 1 października minie 5 lat od otwarcia. Pamiętacie, jak to było?

Od kiedy stoi, w Katowicach zapanowała moda na koncerty muzyki klasycznej: bilety sprzedają się jak świeże bułeczki, abonamenty znikają szybko. 1 października nowa siedziba NOSPR będzie świętować 5. urodziny. - Jest zaledwie kilka takich sal w Europie, Katowice są w czołówce - mówił już w czasie pierwszej próby z orkiestrą Krystian Zimerman, światowej sławy pianista, który na inaugurację nowej siedziby NOSPR wykonał z jej orkiestrą I Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa. To Zimerman przedstawił architekta Tomasza Koniora Japończykowi Yasuhisie Toyocie z Nagata Acoustics, cieszącemu się opinią jednego z najlepszych akustyków na świecie. Nagata Acoustics mają swój udział w powstaniu Suntory Hall w Tokio, Walt Disney Concert Hall czy Elbphilharmonie w Hamburgu. I nowej sali NOSPR w Katowicach. Zanim powstała nowa siedziba NOSPR, orkiestra przez lata korzystała z sali na tysiąc miejsc w Centrum Kultury Katowice. Jej akustyka pozostawiała wiele do życzenia.

Choć NOSPR był ostatnim budynkiem, jaki zaczęto budować przy DTŚ, to otwarto go jako pierwszy - i MCK, i Muzeum Śląskie miały poślizg. Muzeum oddano gościom w czerwcu 2015, a MCK - w marcu 2015. Choć przy budowie NOSPR też nie obyło się bez małego poślizgu. Planowo przecież miał być gotowy w roku 2013.

Siedziba NOSPR to tak naprawdę budynek w budynku. Wzdłuż zewnętrznych ścian rozlokowano m.in. garderoby, sale prób, studia nagraniowe, a nawet mały hotel. Jest tu również restauracja, sklep muzyczny i kameralna sala koncertowa na 300 miejsc. Zewnętrzny pierścień z atrium zapewnia sali koncertowej dodatkową izolację od miejskiego hałasu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tomasz Borówka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.