Niezwykłe fotografie szewca Roberta Pokory w świetlicy w Suchej

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Janina Waszczuk

Niezwykłe fotografie szewca Roberta Pokory w świetlicy w Suchej

Janina Waszczuk

W sobotę (12 grudnia) o godz. 15.00 w świetlicy w Suchej otwarcie niezwykłej wystawy szewca, a z zamiłowania fotografa - Roberta Pokory.

"Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach" pod takim tytułem zorganizowało wystawę Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Pokazano na niej działalność fotograficzną Roberta Pokory - szewca, a z zamiłowania fotografa.

Dzięki współpracy urzędu gminy w Lubiewie z dyrekcją muzeum w Toruniu ta niezwykła wystawa na dwa miesiące zagości w Suchej.

Zdjęcia zrobione na szklanych płytkach mają swoją aurę dawności, minionego życia. Pokazują również wiele szczegółów historycznych tj. ubiory, fryzury, sprzęty rolnicze, umundurowanie, budynki. Skromny rzemieślnik z Suchej pozostawił wyjątkowy skarb zapisany w negatywach, który dziś możemy podziwiać.

Na wystawie zobaczycie fotografie powstałe z niemal stuletnich szklanych negatywów. Autor zdjęć żył w latach 1891-1981 i mieszkał w Suchej. Fotografie wykonywał w swojej rodzinnej miejscowości oraz jej okolicach, m.in.: Bysławiu, Lubiewie, Świekatowie, Wudzynie i Nowym Jasińcu.

Fotograf z Suchej uwieczniał na szklanych negatywach ważne dla rodziny oraz społeczności lokalnej wydarzenia, tym samym utrwalił świat mieszkańców wsi okresu międzywojennego oraz pierwszych lat po II wojnie światowej.

W ekspozycji przeważają fotografie ślubne, których jest blisko 400, stanowią one 1/3 kolekcji. Wśród nich dominują zdjęcia grupowe, przedstawiające państwa młodych wraz ze wszystkimi weselnikami oraz portrety całopostaciowe lub popiersia pary młodej. Kolejne grupy zdjęć, nie mniej liczne, to zdjęcia przyjęcia pierwszej komunii świętej i pogrzebowe. Kolekcję uzupełniają fotografie codziennego życia mieszkańców Suchej przy pracy, świętowaniu i odpoczynku. - Dzięki fotografiom Roberta Pokory zostaną przypomniani mieszkańcy Sucheji innych wsi w Borach Tucholskich, ówczesna moda, wydarzenia społeczne, kulturalne i historyczne - mówi Wioletta Szymczak z urzędu.

- Zapraszam mieszkańców Suchej i okolicznych miejscowości do obejrzenia wystawy właśnie w Suchej - zachęca wójt L Michał Skałecki.

Fotografie będzie można oglądać przez grudzień i styczeń, w każdą niedzielę w godz. od 11 do 13 oraz 17 do 19.

- Dla mieszkańców Suchej, którzy mieszkają poza gminą, a będą gośćmi u swoich rodzin w okresie świąteczno-noworocznym, wystawa będzie udostępniana po wcześniejszym umówieniu się - dodaje Szymczak.

Szczegółowych informacji o wystawie udziela Wioletta Szymczak, tel. 512 864 125.

Janina Waszczuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.