Ewa Gorczyca

Nieprawidłowości w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego Jasła? Sprawę zbada prokuratura

- Na razie nie informujemy o wynikach głosowania - mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Fot. Tomasz Jefimow - Na razie nie informujemy o wynikach głosowania - mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.
Ewa Gorczyca

Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w Jaśle wywołała niezdrową rywalizację. Głosowanie zakończyło się, ale magistrat wstrzymał się z opublikowaniem zwycięskich projektów. Sprawa trafiła do prokuratury.

Po raz pierwszy jaślanie mogli decydować o tym, na co wydać fundusze z budżetu miasta. Pula przeznaczona na ten cel wynosiła 300 tysięcy złotych.

Władzom Jasła zależało na tym, by mieszkańcy pokazali swoją kreatywność i aktywność. Burmistrz Ryszard Pabian apelował o składanie propozycji wykorzystania tych pieniędzy z pożytkiem dla społeczności - czy to całego miasta, czy też osiedla, ulicy albo konkretnej grupy ludzi. Pomysł mógł zgłosić każdy jaślanin, nie tylko pełnoletni, wystarczyło mieć ukończone 13 lat i zebrać 25 głosów poparcia dla danego przedsięwzięcia.

Początkowo szło opornie, bo na dzień przed upływem terminu, na specjalnej stronie w internecie, utworzonej przez magistrat, było zaledwie kilka propozycji. Dopiero w ostatnim dniu posypała się lawina wniosków. Ostatecznie jaślanie złożyli w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego 33 projekty na łączną wartość prawie 3 milionów złotych.

Pomysły były różnorodne. Od drobnych, jak doposażenie Domu Ludowego na jednym z podmiejskich osiedli w sprzęt kuchenny za niespełna 7 tysięcy złotych, po kosztowne - jak drenaż boiska sportowego przy ul. Śniadeckich (gdzie mecze rozgrywają m.in. Czarni Jasło) za ponad 200 tysięcy złotych.

W dalszej części artykułu:

  • jak wyglądało głosowanie na budżet obywatelski
  • jakie wykryto nieprawidłowości
  • co zrobi burmistrz

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Ewa Gorczyca

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.