Paulina Błaszkiewicz

Niepełnosprawni wykluczeni z rynku pracy - pokazuje to raport NIK-u

Niepełnosprawni wykluczeni z rynku pracy - pokazuje to raport NIK-u Fot. Dickusvi (Pixabay.com
Paulina Błaszkiewicz

NIK ujawnił, że wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce jest dwukrotnie niższy niż średnia w innych krajach Unii Europejskiej.

- Jestem osobą niepełnosprawną. Od urodzenia mam niedowład prawej kończyny górnej i dolnej. Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności na stałe. Nie pobieram żadnych świadczeń społecznych. Mimo, że się o nie starałem kilkakrotnie, to lekarze orzecznicy z ZUS-u, używali argumentu, że skoro mam średnie wykształcenie, to mogę wykonywać prace biurowe - pisze pan Zbigniew w liście do redakcji.

Może pracować, ale gdzie?

Mężczyzna do dziś nie może znaleźć pracy, o jakiej mówili mu lekarze, a z pomocy społecznej nie skorzysta, ponieważ przekracza próg dochodowy potrzeby do takiego świadczenia. Jak pisze w grę wchodzi kwota 528 złotych na członka rodziny od października 2018 roku.

- Obecnie jestem na wyłącznym utrzymaniu pracującej żony - pisze pan Zbigniew.

Nasz Czytelnik w liście do redakcji napisał, że w jego miejscu zamieszkania bez poparcia nie mam szans na znalezienie pracy biurowej, bo do innej ze względu na stan zdrowia się nie nadaje. Mężczyzna ma 59 lat i 17-letni staż pracy na różnych stanowiskach pracy. Dziś szuka jej w różnych instytucjach, ale te nie są zainteresowane zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej.

Problemy z podjęciem aktywności zawodowej dotyczą wielu osób z niepełnosprawnościami i chociaż dużo mówi się o ich zatrudnianiu w sektorze publicznym, to w praktyce jest zupełniej inaczej. Nadal wielu niepełnosprawnych pozostaje w domach, na utrzymaniu bliskich.

Raport NIK to potwierdza

O tym, że sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest trudna świadczy najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli . Z raportu wynika, że w Polsce większość osób niepełnosprawnych pozostaje poza rynkiem pracy i jest to zjawisko występujące od lat.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paulina Błaszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.