Niemcy nie poradziły sobie z falą migrantów i zaszkodziły Europie. Jedność Starego Kontynentu jest dziś poważnie zagrożona

Czytaj dalej
Fot. Alexey Vitvitsky/Sputnik/EAST NEWS
Andrzej Dworak

Niemcy nie poradziły sobie z falą migrantów i zaszkodziły Europie. Jedność Starego Kontynentu jest dziś poważnie zagrożona

Andrzej Dworak

31 sierpnia 2015 roku kanclerz Angela Merkel wypowiedziała słynne słowa: „poradzimy sobie”. Wyrażała w ten sposób przekonanie, że silna i dobrze zorganizowana Republika Federalna Niemiec potrafi przyjąć setki tysięcy przybyszów.

Chodziło o ludzi z krajów ogarniętych wojną, którym jej kraj miał zapewnić pobyt, bezpieczeństwo i rozwój. Po trzech latach od tego optymistycznego twierdzenia bilans dla Niemiec, dla Europy i dla samej pani kanclerz, której pozycja uległa osłabieniu, wypada źle, a „poradzimy sobie” należy opatrzyć dużym znakiem zapytania.

Właściwie te znamienne słowa pierwszy wypowiedział ktoś inny - dzień wcześniej użył ich minister finansów Wolfgang Schäuble, mówiąc o dramatycznie zwiększającej się fali uciekinierów zmierzających przez Bałkany do Niemiec. Oznacza to, że rządzący w Berlinie, nie tylko Merkel, byli zdecydowani na przyjęcie imigrantów, a umacniały ich w tym doświadczenia minionych lat, kiedy Republika Federalna poradziła sobie z kryzysem bankowym, odejściem od energii atomowej i zjednoczenie Niemiec. Liczyli, że skoro tak wiele osiągnęli, dadzą radę i temu wyzwaniu. Przeliczyli się.

Dwa kroki w przód, jeden w tył

Jest taka procesja w Echternach, mieście leżącym w Luksemburgu, ale na granicy z Niemcami i o niemieckich korzeniach, która kroczy do przodu, lecz także trochę do tyłu. Po trzech latach od dotarcia fali uchodźców i imigrantów, po niekontrolowanym przyjmowaniu przybyszów i stopniowym wyhamowywaniu tego rozpędu Niemcy wrzucili bieg wsteczny, co bardzo dokładnie ukazują liczby.

Samo utrzymywanie starających się o azyl i tych, którym azylu odmówiono, kosztowało w 2016-2017 ponad 15 mld euro

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Andrzej Dworak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.