Łukasz Gazur

Nielegalny proceder w teatrze. Kradli pisarzom ich teksty?

Wśród poszkodowanych jest m.in. pisarka Joanna Olech Fot. Wikipedia/Sławek Wśród poszkodowanych jest m.in. pisarka Joanna Olech
Łukasz Gazur

Kontrowersje. Teatr Współczesny w Krakowie korzystał z książek dla dzieci w swoich spektaklach bez wiedzy ich autorów. Ci nie kryją oburzenia i już zaangażowali prawnika.

„Informuję, że spektakl zatytułowany ‚Afryka Kazika’ oparty na mojej książce pod tym samym tytułem, a firmowany przez Teatr Współczesny w Krakowie został przygotowany bez jakiejkolwiek ze mną konsultacji. Nie wyraziłem zgody na wykorzystanie scenariusza, przygód, wizerunku ani treści zawartych w mojej książce. Podjąłem już kroki formalne związane z bezprawnym wykorzystaniem mojego dzieła” - wiadomość tej treści wrzucił na swoim profilu na portalu społecznościowym pisarz Łukasz Wierzbicki.

Szybko okazało się, że to nie jedyny przypadek sięgnięcia po literackie teksty bez wiedzy autora. W repertuarze tej niezależnej sceny jest bowiem jeszcze m.in. spektakl „Dynastia Miziołków” na podstawie książki Joanny Olech oraz „Kuba i Buba, czyli savoir-vivre dla dzieci” i „Detektyw Pozytywka” - przedstawienia nawiązujące do tytułu i treści książki Grzegorza Kasdepke. Cała trójka nie kryje oburzenia i postanowiła wspólnie wystąpić - przez prawnika - z pytaniami do Teatru Współczesnego w tej sprawie.

W dalszej części tekstu przeczytasz o tym, jak do całej sytuacji odnoszą się władze Teatru Współczesnego.

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Łukasz Gazur

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.