Łukasz Gazur

Nielegalny proceder w teatrze. Kradli pisarzom ich teksty?

Wśród poszkodowanych jest m.in. pisarka Joanna Olech Fot. Wikipedia/Sławek Wśród poszkodowanych jest m.in. pisarka Joanna Olech
Łukasz Gazur

Kontrowersje. Teatr Współczesny w Krakowie korzystał z książek dla dzieci w swoich spektaklach bez wiedzy ich autorów. Ci nie kryją oburzenia i już zaangażowali prawnika.

„Informuję, że spektakl zatytułowany ‚Afryka Kazika’ oparty na mojej książce pod tym samym tytułem, a firmowany przez Teatr Współczesny w Krakowie został przygotowany bez jakiejkolwiek ze mną konsultacji. Nie wyraziłem zgody na wykorzystanie scenariusza, przygód, wizerunku ani treści zawartych w mojej książce. Podjąłem już kroki formalne związane z bezprawnym wykorzystaniem mojego dzieła” - wiadomość tej treści wrzucił na swoim profilu na portalu społecznościowym pisarz Łukasz Wierzbicki.

Szybko okazało się, że to nie jedyny przypadek sięgnięcia po literackie teksty bez wiedzy autora. W repertuarze tej niezależnej sceny jest bowiem jeszcze m.in. spektakl „Dynastia Miziołków” na podstawie książki Joanny Olech oraz „Kuba i Buba, czyli savoir-vivre dla dzieci” i „Detektyw Pozytywka” - przedstawienia nawiązujące do tytułu i treści książki Grzegorza Kasdepke. Cała trójka nie kryje oburzenia i postanowiła wspólnie wystąpić - przez prawnika - z pytaniami do Teatru Współczesnego w tej sprawie.

W dalszej części tekstu przeczytasz o tym, jak do całej sytuacji odnoszą się władze Teatru Współczesnego.

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Łukasz Gazur

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.